środa, 20 lutego 2019 15:35

NaukoWiej zawita jutro do Dąbrowy Tarnowskiej

Autor Marzena Gitler
NaukoWiej zawita jutro do Dąbrowy Tarnowskiej

21-22 lutego Dąbrowę Tarnowską odwiedzi mobilna wystawa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Wystawę za darmo może obejrzeć każdy. Mobilna wystawa zatrzyma się na parkingu przy Urzędzie Miasta.

Ekspozycja jest pod wieloma względami wyjątkowa. Mieści się specjalnie zaprojektowanej i skonstruowanej naczepie, która na własnych kołach dotrze do każdej gminy w Małopolsce. To nie jest standardowy pojazd. Jego ściany rozsuwają się, aby pomieścić szkolną klasę, czyli ok. 25 osób. Do dyspozycji odwiedzających będą m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, możliwość zrobienia sobie pamiątkowego selfie. A to tylko część z instalacji, które mają pomóc w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych, chemicznych. Bardziej skomplikowane tematy wyjaśnią animatorzy.

Naczepa ma własne ogrzewanie, klimatyzację, wyposażona jest w windę oraz inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. – To ma być centrum w miniaturze. Takie nasze laboratorium doświadczeń, nie tylko dla naszych gości, ale również dla nas – podkreśla Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu. Wyjaśnia, że wystawa to w dużej mierze prototyp. – Nie korzystaliśmy z gotowych rozwiązań. Te rodziły się w toku współpracy z polskimi wykonawcami.

W ramach wystawy w ciągu dwóch dni zostanie przeprowadzonych 20 półgodzinnych zajęć dla dzieci z klas 4-8 szkoły podstawowej. Dla każdej ze szkół z terenu gminy Dąbrowa Tarnowska zostały zarezerwowane zajęcia dla dwóch grup po 25 osób jedna. Poza zajęciami dla uczniów jest planowane spotkanie dla nauczycieli dotyczących Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon i jego planowanych działań.

Oprócz zajęć zorganizowanych dla młodzieży szkolnej, wystawa w godzinach 16:00 – 17:30 zostanie udostępniona osobom indywidualnym.

Pierwsza wystawa mobilna nosi nazwę NaukoWiej j jest poświęcona powietrzu – zarówno o jego naturze, jak i znaczeniu dla człowieka. W atrakcyjny sposób porusza ważne zagadnienia przyrodnicze. Uczy przez zabawę. Wykorzystanie eksponatów do wspólnego odkrywania nowych, nieznanych treści, pobudza i rozwija wyobraźnię oraz uczy wyciągania wniosków na podstawie uzyskiwanych doświadczeń i ich wyników. Ekspozycja ilustruje zagadnienia realizowane w szkołach lub poza nią. Świetnie sprawdzi się jako narzędzie do usystematyzowania posiadanych wiadomości. Co ważne, zwiedzający skorzystają z atrakcji bezpłatnie.

Celem wystawy jest zainspirowanie odwiedzających do stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi poprzez doświadczenia. Mobilna wystawa MCK ma za zadanie wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów małopolskich szkół, a jej głównymi odbiorcami będą dzieci w wieku 10-14 lat.

Inf. i foto: MCN i UM w DT, UMWM

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje