poniedziałek, 11 marca 2019 20:29

Nie sprzedasz już używanego kotła CO. Nawet w internecie. O północy wszedł zakaz

Autor (red)
Nie sprzedasz już używanego kotła CO. Nawet w internecie. O północy wszedł zakaz

O północy z poniedziałku na wtorek (11/12 marca) zaczął obowiązywać zakaz sprzedaży kotłów nie spełniających norm emisyjnych. Za jego załamanie grożą wysokie kary.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce w ten sposób całkowicie zablokować handel kotłami pozaklasowymi. Nie będzie można sprzedawać ich ani w sklepach, ani przez internet. Przepisy radzą sobie też z wybiegami, jakie stosowali niektórzy sprzedawcy kotłów nie spełniających norm emisyjnych – próba ich sprzedaży na przykład jako urządzeń wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej nic nie da. Zakaz dotyczy także kotłów używanych. Od wtorku będą one mogły trafić tylko na złom.

- Uszczelniamy rynek obrotu kotłami, aby ukrócić naganne praktyki niektórych przedsiębiorców. Dzięki nowelizacji rozporządzenia wyeliminujemy możliwość wprowadzania do obrotu kotłów nie spełniających standardów i poprawimy jakość powietrza w Polsce – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz

Informację o tym, że przepisy już wchodzą w życie przekazał na Twitterze Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze".

Dzisiaj od godz. 0.00 obowiązuje juz ten zakaz sprzedaży kotłów nie spełniających norm emisyjnych. Jeżeli znajdą Państwo gdzieś - w internecie czy w realu - oferty sprzedaży takich kotłów, to proszę o sygnał na czystepowietrze@mpit.gov.pl. Przekażemy zbiorcze info do @UOKiKgovPL https://t.co/NpHikmcNNb— Piotr Wozny (@Wozny3) 11 marca 2019

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zachęca także do informowania o ogłoszeniach, które wprowadzony zakaz łamią i gdzie sprzedawane są kotły, które są nie mają certyfikatu klasy 5. Na specjalną skrzynkę, czystepowietrze@mpit.gov.pl, można zgłaszać oferty sprzedaży takich kotłów.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka