poniedziałek, 27 czerwca 2022 14:24

Niedzielski: Będzie czwarta dawka dostosowana do wariantu Omikron

Autor Katarzyna Jamróz
Niedzielski: Będzie czwarta dawka dostosowana do wariantu Omikron

– Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wejdziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana do wariantu Omikron. I wtedy zgodnie z zaleceniami EMA będziemy wskazywali te grupy wiekowe, bądź też całą populację do tego, żeby przyjąć czwartą dawkę – powiedział minister zdrowia w RMF FM.

W poniedziałek (27 czerwca) Adam Niedzielski był gościem programu "Rozmowa w południe" w RMF FM. W trakcie wywiadu minister zdrowia został zapytany o to, kiedy chętni będą mogli przyjąć czwartą dawkę szczepionki. Szef resortu zdrowia odpowiedział, że rząd patrzy na to przez pryzmat Europejskiej Agencji Leków i jej decyzji.

– W tej chwili mamy deklaracje obu największych producentów, że w najbliższym czasie zostaną dostarczone dokumenty, które będą pokazywały, że to szczepienie jest nie tylko przeciwko pierwotnej wersji wirusa, czyli tej wersji Wuhan, tylko względem wariantu Omikron. W zeszłym tygodniu miałem takie informacje między innymi z Moderny, że udało im się już takie pierwsze badania przeprowadzić, więc dokumentacja będzie prawdopodobnie składana najpóźniej w sierpniu. Taka sama deklaracja jest w gruncie rzeczy ze strony Pfizera. Oczywiście jak EMA zatwierdzi te badania, tę szczepionkę, to my również ją przedstawimy do możliwości korzystania

– powiedział w RMF FM Adam Niedzielski.

– Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wejdziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana do wariantu Omikron. I wtedy zgodnie z zaleceniami EMA będziemy wskazywali te grupy wiekowe, bądź też całą populację do tego, żeby przyjąć czwartą dawkę

– dodał Niedzielski.

Minister zdrowia na początku rozmowy zaznaczył, że żadnych wakacji od koronawirusa nie mamy, ponieważ epidemia cały czas z nami jest, a nowe przypadki cały czas występują.

– W ostatnim czasie jest ich góra 300 dziennie, ale widzimy w Europie tendencję do zwiększania liczby zakażeń

– powiedział na antenie RMF FM minister zdrowia.

Źródło: RMF FM
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje