czwartek, 16 maja 2019 11:24

Nowy Wiśnicz. Spotkanie z piosenką w języku obcym

Autor Mirosław Haładyj
Nowy Wiśnicz. Spotkanie z piosenką w języku obcym

8 maja w sali widowiskowej MOK-u w Nowym Wiśniczu odbył się XVI Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Lingua et musica”. Jak co roku we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, wiśnicka szkoła zorganizowała kolejną edycję zmagań konkursowych.

W konkursie rywalizowali uczniowie 13 szkół, którzy zaprezentowali zarówno talenty językowe i muzyczne. Tegoroczne spotkanie swoją obecnością uświetniła pani Małgorzata Więckowska – Burmistrz Nowego Wiśnicza, która na początku skierowała do zebranych kilka pełnych uznania i zachęty słów, zaś uczestnikom życzyła odwagi, opanowania tremy oraz sukcesów. Następnie głos zabrała pani Bożena Głąb, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu. Witając przybyłych, pani dyrektor, wróciła wspomnieniami do początków konkursu i genezy jego nazwy, która w języku łacińskim ukazuje to, co jest jego celem, czyli "Język i muzykę". Pani Dyrektor życząc wszystkim wspaniałych wrażeń oficjalnie otworzyła konkurs.

Uczestnikami tegorocznego konkursu byli uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych oraz klas siódmych i ósmych z powiatu bocheńskiego – reprezentanci szkół w Łapczycy, Trzcianie, Rzezawie, Królówce, Bochni, Łąkcie Górnej, Mikluszowicach, Dziewinie, Proszówkach, Starym Wiśniczu, Kamionnej, Baczkowie i w Nowym Wiśniczu. W konkursie wzięło udział 17 solistów i 4 zespoły, prezentując piosenki głównie w języku angielskim – tylko trzy piosenki zostały wykonane w języku niemieckim.

Prezentacje piosenek, biorąc pod uwagę poprawność językową, walory głosowe oraz ogólny wyraz artystyczny, oceniało Jury w składzie: pani Joanna Walczak – nauczyciel teorii muzyki w Szkole Muzycznej w Bochni, jako przewodnicząca, pani Anna Chrzan – nauczyciel języka angielskiego, dyrektor Centrum Języków Obcych „My Lingo” oraz pani Dorota Kłósek – nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół im. Św. Jadwigi Królowej oraz w Szkole Podstawowej im. Św. Kingi w Żegocinie.

Jury przyznało następujące nagrody:

W kategorii solista:

I miejsce – Magdalena Czekaj – Szkoła Podstawowa im. St. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu

II miejsce – ex aequo Martyna Dziedzic – Szkoła Podstawowa im. St. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu

oraz Amelia Twardowska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mikluszowicach

III miejsce – ex aequo Justyna Tota – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu

oraz Zuzanna Gąsiorek – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mikluszowicach

W kategorii zespół:

I miejsce – Faustyna Gołdas i Joanna Wołek – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Brodzińskiego w Królówce

II miejsce – Aleksandra Dziadowiec i Karolina Barnaś – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Rzezawie

III miejsce – Martyna Kalisz i Katarzyna Surma – Zespół Szkół Gminnych w Proszówkach

Nagrodę Publiczności w tym roku otrzymała Martyna Dziedzic, której akompaniowały Iga Brydniak (gitara) i Zuzanna Dziedzic (skrzypce), uczennice klasy czwartej naszej szkoły.

Fundatorami nagród w tegorocznej edycji, zarówno pieniężnych za pierwsze miejsca, jak i rzeczowych, byli: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu oraz organizatorzy z ramienia tej szkoły. Nagrody wręczyły laureatom: pani Joanna Walczak oraz pani dyrektor Bożena Głąb.

Podsumowując rywalizację oraz gratulując wszystkim wykonawcom talentów i odwagi, przewodnicząca Jury podkreśliła wysoki poziom wykonania prezentacji. Na koniec głos zabrała pani dyrektor Bożena Głąb, która również pogratulowała laureatom i pozostałym wykonawcom zarówno umiejętności językowych, jak i muzycznych, a życząc wszystkim dalszych sukcesów zachęcała do ponownego uczestnictwa w kolejnych edycjach.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za zaangażowanie i udział w konkursie i gratulują zwycięzcom i nagrodzonym. Szczególne podziękowania kierują wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób wsparły działania związane z organizacją tegorocznej edycji „Lingua et musica”, szczególnie fundatorom nagród, sponsorom małego poczęstunku, a także pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury z panem dyrektorem Leszkiem Marszałkiem na czele.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Fot. i inf.: UG Nowy Wiśnicz

Bochnia - najnowsze informacje