niedziela, 17 listopada 2019 18:56

Oświęcim: Kontener już stoi. Jaki będzie pierwszy wynik?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Oświęcim: Kontener już stoi. Jaki będzie pierwszy wynik?

W przyszłym roku stan jakości powietrza w Oświęcimiu będzie rejestrować stacjonarna, nowoczesna i automatyczna kontenerowa stacja pomiaru zanieczyszczeń.

– Urządzenie o szerokości 2,5 m, długości 3 m oraz wysokości 2,5 m i masie blisko 1 tony stanęło już dzisiaj na terenie Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Bema – podał w piątek 15 listopada Urząd miejski w Oświęcimiu. – Do końca roku, w porozumieniu z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, wyposażone zostanie w automatyczne mierniki pyłu PM10 i do pomiaru BTX, czyli benzenu, toluenu i ksylenu – dodają urzędnicy.

Dlaczego stacja stanęła akurat przy ul. Bema?

– Lokalizacja stacji została skonsultowana z lokalnymi organizacjami ekologicznymi i samorządami – mówi Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia.

Aby zainstalować stację, konieczne było przygotowanie utwardzonego podłoża oraz doprowadzenie trójfazowego zasilania o mocy około 6 kW. Jak informuje UM Oświęcim, ta część prac wyniosła blisko 34. tys. zł i pokryło ją Miasto Oświęcim wspólnie ze Starostwem Powiatowym i gminą Oświęcim.

– Stacja będzie podłączona do Internetu, a wyniki pomiarów będą aktualizowane co godzinę i przesyłane na portal jakości powietrza. Wyświetlane będą też w miejscu, w którym mieszkańcy będą mogli je odczytać – dodaje oświęcimski magistrat.

Z kolei mobilna stacja, która od ponad 2 lat rejestruje poziom zanieczyszczeń powietrza, po montażu stacjonarnej, zostanie przeniesiona w inny rejon Małopolski.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje