sobota, 31 października 2020 17:29

„Park cmentarny” – kolejna miejscowość obchodzi rządowy zakaz

Autor Tomasz Stępień
„Park cmentarny” – kolejna miejscowość obchodzi rządowy zakaz

Proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie (województwo łódzkie) znalazł sposób na udostępnienie cmentarza parafianom.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, wydanym w dniu wczorajszym (30 października) przez najbliższe 3 dni nie możemy odwiedzać cmentarzy. Rozporządzenie w §28a mówi:  "Od dnia 31 października 2020r. do dnia 2 listopada 2020r. zakazuje się wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych." Jednak proboszcz w Ksawerowie nie zamknął  nekropolii należącej do jego parafii. Dlaczego? Ksiądz utworzył komisję która przemianowała Cmentarz w Ksawerowie na „Park Cmentarny”. A "Park" może być otwarty. To kolejny przypadek obejścia rozporządzenia, która na umożliwić  odwiedziny na grobach zmarłych. O otwartych cmentarzach w Przemyślu informowaliśmy tutaj:

Przemyśl otwiera cmentarze! I to legalnie. Mandatów nie będzie
Zgodnie z rozporządzeniem rządu obowiązuje zakaz wstępu na cmentarze, ale nie obliguje to władz miasta do zamykania bram cmentarzy – argumentuje prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun. Co więcej – obiecuje, że za wejście na cmentarz nikt mandatu nie dostanie! – Bramy cmentarzy pozostają otwarte zarówn…

Jak informuje Polsat News na decyzję proboszcza zareagowała policja. Do parafii przyjechali funkcjonariusze i chcieli przekonać proboszcza, żeby zamknął furtkę na cmentarz. Nic nie wskórali i odjechali. – Nie dziwię się księdzu. Też bym tak zrobiła, bo decyzja o zamknięciu cmentarzu była ogłoszona zbyt późno – powiedziała w rozmowie z reporterką Polsat News kobieta, która skorzystała z otwartej furtki.

Decyzja proboszcza spotkała się ze zrozumieniem parafian:

– Wielki szacunek dla ksiedza proboszcza

– Każdy człowiek odpowiada za siebie. Jeśli sięboi zarażenia to zostaje w domu i już. Są ludzie dla których tradycja i pamięć bliskich, którzy odeszli jest ważniejsza niż obawa , więc nie wolno im tego zabraniać – piszą w komentarzach.

Fot:  Facebook/Spotted : Ksawerów

koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje