poniedziałek, 14 lipca 2025 13:50, aktualizacja 11 godzin temu

Pierwsza taka wystawa w Wieliczce. Otwarcie w najbliższy piątek

Autor Krystian Kwiecień
Pierwsza taka wystawa w Wieliczce. Otwarcie w najbliższy piątek

18 lipca na Zamku Żupnym w Wieliczce otwarta zostanie wystawa „400 lat klasztoru Franciszkanów w Wieliczce”. Ekspozycja upamiętnia cztery stulecia obecności zakonu reformackiego w mieście i ukazuje jego wpływ na lokalną społeczność, duchowość oraz kulturę regionu.

Historia obecności franciszkanów w Wieliczce rozpoczęła się w XVII wieku, w momencie, gdy miasto przeżywało poważny kryzys: trzęsienia ziemi, pożary, epidemie, spadek dochodów z żupy solnej i napięcia religijne.

W tych dramatycznych okolicznościach rada miejska, przy poparciu zarządu żupy i króla Zygmunta III Wazy, sprowadziła do miasta braci mniejszych – reformatorów. Wkrótce powstała drewniana kaplica i niewielki dom klasztorny, a środki na jego budowę pochodziły z królewskiej fundacji.

Wędrówka przez wieki

Wystawa otwiera się portretem Zygmunta III Wazy – fundatora klasztoru. Obok niego prezentowane są kroniki, księgi, mapy i dokumenty, w tym oryginalna fundacja z 1641 roku wystawiona przez króla Władysława IV. Ekspozycję wzbogacają obrazy i fotografie przedstawiające klasztor na przestrzeni wieków, autorstwa m.in. Henryka Uziembło, Kazimierza Podobińskiego, Ferdynanda Olesińskiego i Stefana Chmiela.

Osobna część wystawy poświęcona jest postaciom zakonników związanych z klasztorem. Wśród nich znalazły się portrety o. Mansweta Aulicha – misjonarza działającego w XIX wieku na Bliskim Wschodzie, o. Prospera Burzyńskiego – biskupa sandomierskiego oraz Joachima Maciejczyka – wielickiego gwardiana, sportretowanego przez Ferdynanda Olesińskiego.

Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć

Wiele z eksponatów prezentowanych na wystawie pochodzi z klasztornej klauzury i dotychczas było niedostępnych dla zwiedzających. Jak podkreśla Marek Skubisz, kurator wystawy, dzieła te zostaną zaprezentowane w warunkach muzealnych: odpowiednio oświetlone, opisane i starannie wyeksponowane.

Błogosławiony Alojzy Kosiba

Jedną z kluczowych postaci prezentowanych na wystawie jest bł. Alojzy Kosiba – sługa Boży, przez całe życie związany z wielickim klasztorem. W ekspozycji znajdą się jego portret, obrazy ukazujące sceny z życia, a także osobiste pamiątki: różaniec, modlitewnik, sandały oraz narzędzia szewskie, którymi posługiwał się podczas codziennej pracy.

Już dziś zapraszamy Państwa do odwiedzenia tej niezwykle poruszającej ekspozycji 🙏📜 🗓 Wystawa będzie otwarta od...

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Poniedziałek, 14 lipca 2025

Zwiedzający będą mogli zobaczyć również zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne – kielichy, relikwiarze, monstrancje wykonane z drewna, miedzi i mosiądzu. Uwagę przyciągają ornaty uszyte z pasów kontuszowych i tkaniny buczackiej. Tak skromne wyposażenie kościoła odzwierciedla zasady reformackiego ubóstwa, zakładające rezygnację ze złota, srebra i jedwabiu.

Świat zamknięty za murami klasztoru

Zgromadzone eksponaty budują obraz życia za murami klasztoru – surowego, oddanego modlitwie i pracy. Zwiedzający mogą przenieść się w codzienność zakonników, której na co dzień nie sposób dostrzec.

Wystawa odwołuje się do duchowych wartości, oferując chwilę refleksji i spotkanie z historią nieprzerwanej służby zakonników mieszkańcom Wieliczki. Wystawa „400 lat klasztoru Franciszkanów w Wieliczce” będzie dostępna dla zwiedzających od 18 lipca do 19 października bieżącego roku w Zamku Żupnym.

Fot: UMiG w Wieliczce

Obserwuj nas w Google News

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka