piątek, 29 lipca 2022 11:07, aktualizacja 2 lata temu

Podbitka dachowa. Jak wybrać najlepszą?

Autor Artykuł sponsorowany
Podbitka dachowa. Jak wybrać najlepszą?

Z czego powinna być zrobiona podbitka dachowa? Ten element wykończenia połaci dachowej ma zarówno znaczenie estetyczne, jak i praktyczne. Warto więc, aby był wykonany z materiału trwałego i prezentującego się w atrakcyjny sposób. Blacha, drewno, a może PVC? Opcji jest kilka. Każda z nich ma pewne zalety. Warto przyjrzeć się je przeanalizować przed podjęciem decyzji.

Czy podbitka dachowa PVC jest idealnym rozwiązaniem? Co z konkurencyjnymi materiałami takimi, jak drewno lub blacha? Jedno jest pewne: warto zabezpieczyć dzięki niej ważne elementy dachu i stworzyć dodatkową izolację. Wykonywana na samym końcu podbitka posiada też bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o estetykę. Czym kierować się przy jej wyborze? Podpowiadamy.

Podbitka dachowa, czyli co?

Czym właściwie jest podbitka dachowa? Element ten nazywa się inaczej podsufitką. Stanowi on widoczny od spodu element wykończenia połaci dachowej. Wykonuje się go wtedy, gdy nie tylko dach, ale i elewacja są już gotowe. Estetyczne walory podbitki są bezdyskusyjne. Czołowi producenci dokładają wielu starań, aby oferowane przez nich produkty świetnie się prezentowały (więcej na kropsystem.eu).

Bardzo duże znaczenie mają jednak również praktyczne funkcje podsufitki. Chodzi tutaj przede wszystkim o trzy funkcje: zabezpieczenie elementów więźby dachowej przed zawilgoceniem, ochronę dachu przed przedostawaniem się tam ptaków i gryzoni, ale także dodatkową izolację przed utratą ciepła.

Podbitka dachowa PCV

Jaka podbitka dachowa będzie najlepsza? Coraz częściej można spotkać dachy zabezpieczone dzięki specjalnie do tego przeznaczonym panelom z PCV. Tworzywo sztuczne bez wątpienia posiada tę przewagę nad materiałami drewnopochodnymi, że nie wymaga impregnacji. Jednocześnie taki materiał pozwala na skorzystanie z różnych wersji kolorystycznych. Także faktury mogą tu być różne co sprawia, że jest to rozwiązanie dla osób uwielbiających mieć duży wybór.

Różne kształty podbitek z PVC sprawiają, że ich montaż przebiega bezproblemowo. Można go wykonać nawet we własnym zakresie. W ofertach takich produktów pojawiają się też specjalne wersje z perforacjami, których zadaniem jest zapewnienie wentylacji dachu.

Podbitka z blachy

Alternatywą jest mocna podbitka z blachy stalowej lub aluminiowej. Zwykle wykorzystuje się tu lamele o różnych szerokościach. Produkt łatwo jest dostosować do potrzeb występujących w przypadku danego domu. Wykorzystanie blachy powlekanej sprawia, że można postawić na rozwiązania spójne kolorystycznie z samym dachem. Trwała podbitka z blachy jest nieco trudniejsza w montażu.

Podbitka dachowa drewniana

Oczywiście podbitka dachowa z drewna i materiałów drewnopodobnych jest jedną z podstawowych opcji jeśli chodzi o tworzenie podsufitki. Bardzo często wybiera się tu drewno modrzewiowe lub sosnowe. Po odpowiedniej impregnacji taki produkt może być trwały i świetnie się prezentuje. Takie rozwiązanie świetnie się prezentuje w przypadku tradycyjnych dachów np. pokrytych dachówką ceramiczną. Pod warunkiem odpowiedniej konserwacji taka podsufitka może być bardzo trwała.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka