poniedziałek, 21 stycznia 2019 10:10

Policja pilnowała bezpieczeństwa na stoku [ZDJĘCIA]

Autor Mateusz Łysik
Policja pilnowała bezpieczeństwa na stoku [ZDJĘCIA]

19 stycznia 2019 roku policjanci z powiatu suskiego spotkali się z zapaleńcami śnieżnych sportów na stoku Mosorny Groń w Zawoi w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Bezpieczny stok”.

Podczas pięknej zimowej aury trzyosobowy patrol policjantów szusował na stoku, gdzie przede wszystkim zwracał uwagę na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania na nartach. Starsi snowboardziści i narciarze otrzymali od funkcjonariuszy wersję kieszonkową z zasadami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, które mówią m.in., że należy unikać brawury, nie hamować, sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla innych osób. Kolejne zasady brzmią: „panuj nad prędkością”, „mądrze wybierz trasę”, „wyprzedzaj z głową”, „ruszaj ostrożnie”, „zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz”, „podchodź lub schodź poboczem”, „stosuj się do znaków narciarskich”, „udziel pierwszej pomocy” oraz „nie bądź anonimowy”.

Przypominano o obowiązku jazdy w kasku ochronnym osób do 16 roku życia oraz o bezwzględnym zakazie uprawiania zimowych sportów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Policjanci z suskiej komendy oraz komisariatu w Makowie Podhalańskim wspólnie z ratownikami GOPR i TOPR oraz instruktorkami fitness zorganizowali zabawy i konkursy z nagrodami. Na uczestników konkursów czekały upominki, m.in. kaski narciarskie.

Działania policjantów miały przede wszystkim charakter prewencyjny.

Źródło: KPP Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje