piątek, 12 lutego 2021 10:19

Powiat tarnowski. W regionie powstał pierwszy Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Autor Aleksandra Tokarz
Powiat tarnowski. W regionie powstał pierwszy Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej

W Wojniczu otwarto Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który udzielał będzie specjalistycznego wsparcia mieszkańcom powiatu tarnowskiego. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia będzie możliwość skorzystania z hostelu.

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wojniczu, zlokalizowany w budynku Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, działał będzie całodobowo. Wsparciem i usługami z zakresu interwencji kryzysowej przez 2,5 roku objętych zostanie 600 mieszkańców powiatu tarnowskiego. Będą oni mogli skorzystać z poradnictwa specjalistycznego w sytuacji kryzysowej, a w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia również z miejsc schronienia w hostelu.

Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka zauważyła, że najlepiej aby takie miejsca nie powstawały. Życie czasami jednak różnie się układa. - Sytuacja związana choćby z pandemią koronawirusa powoduje, ze wielu osobom taka pomoc, takie wsparcie będą potrzebne. Dobrze, że tu w Wojniczu będzie można liczyć na fachową pomoc – uznała.

Nieczynny Dworzec PKP w Mościcach zostanie zabytkiem?
Budynek z lat 70. od lat nie spełnia swojej funkcji i pozostaje zamknięty. PKP od lat próbuje go sprzedać, jednak bezskutecznie. Teraz Dworzec PKP w Mościcach może trafić do rejestru zabytków. Obiektem zainteresowane było także miasto, jednak chciało przejąć go bezpłatnie. W walkę o dworzec zaangaż…

Starosta Roman Łucarz stwierdził, że bolączką powiatu było to, że do tej pory na jego terenie nie było takiej placówki, takiego miejsca. - To nie będzie kolejny urząd, w którym pracować będą urzędnicy. Tutaj będzie zespół fachowców, którzy za zadanie będą mieli pomagać potrzebującemu człowiekowi. Ważne, aby tworzyli dobrą atmosferę, aby każdy, kto tutaj przyjdzie po pomoc, taką pomoc uzyskał i później czuł się dobrze – podkreślił starosta.

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej dysponował będzie specjalistami, takimi jak psycholog, prawnik, pracownik socjalny czy pedagog. Powstanie i działalność POIK na terenie powiatu ma skutkować szybszą i bardziej dostępną ofertą wsparcia, w wyniku czego ma to zapobiec przejściu sytuacji kryzysowej w stan długotrwały, chroniczny. Możliwy będzie powrót do równowagi psychicznej, a poprzez specjalistyczne wsparcie zapobiegnie pojawieniu kolejnych kryzysów.

Tarnów. Kolejne ulice zostaną rozbudowane. Podpisano umowę
Tarnowska firma Via Projekt wygrała przetarg i wykona dokumentacje niezbędne dla realizacji dwóch ważnych zadań inwestycyjnych – rozbudowy ulic Błonie i Ablewicza. 10 lutego w Urzędzie Miasta Tarnowa podpisano umowę w tej sprawie. Na skrzyżowaniu ulicy Błonie z Jana Pawła II, powstanie również kolej…

Wcześniej uczestnicy wydarzenia w Wojniczu obejrzeli Izolatorium w Radłowie, miejsce przeznaczone do ewakuacji chorych na COVID mieszkańców placówek opieki całodobowej, a także odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wierzchosławicach-Dwudniakach.

inf./fot. Powiat Tarnowski

Tarnów - najnowsze informacje