czwartek, 11 lutego 2021 07:50

Nieczynny Dworzec PKP w Mościcach zostanie zabytkiem?

Autor Aleksandra Tokarz
Nieczynny Dworzec PKP w Mościcach zostanie zabytkiem?

Budynek z lat 70. od lat nie spełnia swojej funkcji i pozostaje zamknięty. PKP od lat próbuje go sprzedać, jednak bezskutecznie. Teraz Dworzec PKP w Mościcach może trafić do rejestru zabytków.

Obiektem zainteresowane było także miasto, jednak chciało przejąć go bezpłatnie. W walkę o dworzec zaangażowali się mieszkańcy Mościc. Ich starania nie przyniosły jednak zamierzonego skutku, a obiekt z roku na rok popadał w coraz większą ruinę. Teraz jednak może zostać zabytkiem.

- W połowie stycznia bieżącego roku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie Delegatura w Tarnowie wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków budynku dworca kolejowego w Mościcach. Tą formą ochrony planuje się objąć bryłę zewnętrzną jak i wystrój i wyposażenie wnętrz – informuje Paulina Obara Kierownik Delegatury w Tarnowie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Tarnów. Biuro Wystaw Artystycznych ratuje w Walentynki. Propozycje są … oryginalne!
Dla wszystkich zakochanych, nie mających jeszcze pomysłu, jak spędzić Walentynki, Biuro Wystaw Artystycznych przygotowało propozycje, zwane inaczej „Pogotowiem walentynkowym”. To scenariusze na romantyczny spacer dla zakochanych, które tym samym podpowiadają, jak można spędzić ten dzień tylko we dwo…

Jak tłumaczy, Dworzec w Mościcach stanowi dobry przykład architektury modernistycznej. Forma obiektu wynika z funkcji. Najbardziej charakterystycznymi i cennymi elementami budynku są: kasetonowy strop, spektakularne przeszklenia, zadaszenie wykończone drewnianym szalunkiem oraz wnętrze, na które składają się między innymi klatka schodowa, drewniane siedziska czy kasy.

- Ze względu na zachowanie obiektu w formie niezmienionej, pierwotnej, urząd zdecydował się objąć budynek formą ochrony – dodaje Paulina Obara.

Wpis do rejestru zabytków poszerza możliwości uzyskania dofinansowań na prowadzenie prac przy obiekcie. Ostateczna decyzja ukaże się prawdopodobnie w pierwszej połowie bieżącego roku. Po otrzymaniu decyzji, właściciel obiektu będzie mógł złożyć odwołanie.

Ciekawe znalezisko w Urzędzie Miejskim w Tuchowie. Co to takiego?
W toku prowadzenia prac archiwistycznych w Urzędzie Miejskim w Tuchowie odnaleziono książeczkę oszczędnościową PKO Mariana Stylińskiego, legionisty i burmistrza Tuchowa. W książeczce widnieje jeden wpis dokumentujący wpłatę kwoty 2554,53 zł z dnia 11 października 1940 r. Magdalena Marszałek, burmis…

fot. Wikipedia/Paweł Tucki - Praca własna

Tarnów - najnowsze informacje