niedziela, 31 marca 2024 09:41

Przełom w sprawie metra? Jest decyzja konserwatora zabytków

Autor Mateusz Łysik
Przełom w sprawie metra? Jest decyzja konserwatora zabytków

Kraków stoi u progu rewolucji komunikacyjnej z planami wprowadzenia pierwszej linii metra. O kolejce podziemnej mówi się już od lat, jednak teraz nastąpiła ważna decyzja w tej sprawie Decyzja o lokalizacji pierwszej stacji w centrum miasta, otwiera nowy rozdział w tej sprawie.

Zbliżające się wybory samorządowe przynoszą obietnice budowy metra od każdego z kandydatów. W piątek zapadła ważna decyzja konserwatora zabytków o wydaniu zgody na lokalizację pierwszej stacji metra, w historycznym centrum Krakowa, przy Teatrze Bagatela, przy skrzyżowaniu ulic Podwale, Karmelickiej i Dunajewskiego. Ten krok umożliwia rozpoczęcie prac nad planowaniem infrastruktury, która połączy strategiczne punkty w mieście o największych potokach pasażerskich.

Dyskusje na temat metra w Krakowie trwają od lat, a teraz, z pozytywną decyzją konserwatora, miasto może przejść od planowania do działania. Miasto zapowiedziało, że jeszcze w wakacje może dostać decyzję środowiskową dla pierwszej linii.

Metro czy premetro? „Tunel dla metra różni się od tunelu dla premetra średnicą około 1,5 metra, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybudować tunel o parametrach do poprowadzenia metra. O tym, czy będzie ostatecznie w tym tunelu jeździł tramwaj czy metro, zdecydujemy wtedy, kiedy powstanie pełnowymiarowy tunel, który będzie w stanie pomieścić zarówno metro, jak i tramwaj” – powiedział w marcu wiceprezydent Andrzej Kulig na łamach serwisu krakow.pl.

Krakowskie metro miałoby być zrealizowane w kilku etapach, z planowanym rozpoczęciem budowy pierwszej linii najwcześniej w 2029 r. Przewiduje się, że trasa będzie mieć około 22 km długości i ponad 30 przystanków, między Bronowicami a Wzgórzami Krzesławickimi. Co więcej, krakowskie referendum dotyczące metra wskazało na poparcie społeczne dla tej inwestycji, ponad 55% mieszkańców było za budową metra.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka