wtorek, 16 lutego 2021 09:02

Skawina. Droga do centrum łatwiejsza i bardziej bezpieczna. Nowa inwestycja na Kanale Łączańskim!

Autor Aleksandra Tokarz
Skawina. Droga do centrum łatwiejsza i bardziej bezpieczna. Nowa inwestycja na Kanale Łączańskim!

Bezpieczna, funkcjonalna i komfortowa. Taka właśnie ma być ścieżka rowerowa na Kanale Łączańskim. Rozwiąże ona problem bezpieczeństwa podróżujących z zachodniej części Gminy Skawina oraz stanie się kolejnym atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Dzisiaj dostanie się z zachodniej części Gminy do Miasta pieszo lub na rowerze to prawdziwe wyzwanie. Mieszkańcy Jaśkowic, Wielkich Dróg, Zelczyny, Borku Szlacheckiego, Kopanki, Ochodzy, Facimiecha i Pozowic muszą liczyć się z pędzącymi przez DK44 samochodami. Już wkrótce dostanie się z zachodnich sołectw do centrum będzie znacznie ułatwione i przede wszystkim - bezpieczne.

Gmina Skawina otrzymała prawie 8 mln 300 tys. zł. dofinansowania do budowy 11-kilometrowej ścieżki rowerowej na Kanale Łączańskim. Dzięki niej mieszkańcy ominą niebezpieczną DK44 i otrzymają bezkolizyjną, alternatywną trasę. Trakt będzie biegł od Jaśkowic aż do Skawińskiego Obszaru Gospodarczego. Będą mogli z niego korzystać zarówno piesi jak i rowerzyści, choć to użytkownicy jednośladów będą mieli pierwszeństwo.

Zabierzów: Rozegrał mecz mimo zakażenia koronawirusem. Jest akt oskarżenia
Piłkarz Kmity Zabierzów wyszedł na murawę i rozegrał mecz, mimo iż wiedział, że jest zakażony koronawirusem. Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Janowi P. Prokuratura ustaliła, że 19 sierpnia 2020 roku Jan P., piłkarz Kmity Zabierzów rozegrał mecz w ramach Pucharu Polski ze Świtem Krzeszowice, …

W tygodniu roboczym ścieżka pozwoli bezpiecznie dotrzeć do miasta, a w weekend stanie się rekreacyjną trasą dla całych rodzin.

Bezpieczeństwo

- Mieszkańcy zachodnich sołectw w celu dostania się do miasta nie będą musieli uruchamiać samochodu albo czekać na autobus. Ścieżką dotrą prosto i bez przekraczania jezdni aż do Skawińskiego Obszaru Gospodarczego - czyli miejsca pracy wielu osób z naszej Gminy - tłumaczy samorząd. - Gdy powstanie most łączący Skawinę z Liszkami, wtedy mieszkańcy obu gmin będą mogli pokonać tę trasę na rowerze lub przejść pieszo, ponieważ nowa ścieżka obejmie także tę przeprawę.

Dalej połączy się ona ze ścieżką rowerową przy obwodnicy Skawiny, zamykając całą sieć bezkolizyjnych połączeń pieszych i rowerowych od zachodu gminy aż do centrum miasta.

Funkcjonalność

- 11-kilometrowa ścieżka to kolejny krok przygotowujący nas do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Będzie ona przebiegała przez stacje przesiadkowe. Jeżeli mieszkaniec zachodnich sołectw będzie chciał dotrzeć na przykład do Krakowa, to wystarczy, że wsiądzie na rower, pojedzie ścieżką omijając niebezpieczną DK44, zostawi jednoślad i wejdzie do pociągu, który będzie przyjeżdżał średnio co 20 minut - informują władze gminy. - Mieszkaniec ominie w ten sposób korki, nie będzie zanieczyszczał powietrza i co najważniejsze - dotrze szybko, bezpiecznie i wygodnie do celu.

Krzeszowice. Koronawirus w przedszkolu. Na kwarantannie jedna z grup
Jedna z grup dzieci, które uczęszczają do Przedszkola Samorządowego w Krzeszowicach [/informacje/powiat-krakowski] trafiła na kwarantannę. - W nawiązaniu do Pisma z Państwowej Inspekcji Sanitarnej z dnia 09.02.2021r. w związku z przypadkiem zachorowania na COVID-19, grupa XII (tzn. dzieci obecne…

Rekreacja

Nowa ścieżka ma służyć nie tylko dotarciu z jednego punktu do drugiego. Stanie się także dobrym miejscem do rodzinnych spacerów, rowerowych wycieczek oraz sportów na świeżym powietrzu. Ścieżka będzie łączyła się z innymi trasami w ramach Skarbów Blisko Krakowa, stanie się także kontynuacją sieci Velo Małopolska.

inf. UMiG Skawina

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje