czwartek, 11 lutego 2021 11:26

Urząd marszałkowski sparaliżowany. Hakerzy żądają okupu

Autor Marzena Gitler
Urząd marszałkowski sparaliżowany. Hakerzy żądają okupu

Urząd Marszałkowski wydał komunikat, w którym pisze o ataku hakerskim. Sprawą zajmują się policjanci do walki z cyberprzestępczością.

Do włamania doszło 8 lutego. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Atak hakerski w Urzędzie Marszałkowskim
Urząd Marszałkowski w Krakowie jest sparaliżowany awarią systemu informatycznego i poczty elektronicznej. Co się stało?

W kolejnym komunikacie opublikowanym na stronie urzędu poinformowano, że przestępcy, którzy sparaliżowali funkcjonowanie urzędu, żądają okupu:

"Szanowni Państwo, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego z siedzibą w Krakowie przy ul. Basztowej 22 (dalej UMWM) niniejszym informuje o naruszeniu ochrony danych osobowych związanym z incydentem, który został stwierdzony w dniu 8 lutego 2021 r. polegającym na ataku złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki. Zdarzenie to doprowadziło do utraty dostępności danych osobowych (m.in. klientów UMWM), za przywrócenie której atakujący zażądał zapłaty okupu, niemniej żądanie to zostało stanowczo odrzucone. Bezzwłocznie podjęto wszelkie działania mające na celu powstrzymanie naruszenia oraz zminimalizowanie ewentualnych negatywnych skutków dla osób, których dane dotyczą, a także powiadomiono odpowiednie służby, a zaistniała sytuacja została jednocześnie zgłoszona do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Na chwilę obecną nie potwierdzono pozyskania danych osobowych przez osoby nieuprawnione jednak zidentyfikowano możliwe konsekwencje naruszenia takie jak m.in.:

  • nieterminowe załatwienie spraw przez UMWM,
  • chwilowy brak dostępności niektórych usług oferowanych przez UMWM,
  • chwilowe utrudnienie w kontakcie z pracownikami UMWM, ograniczone jedynie do formy tradycyjnej (papierowej) lub telefonicznej.

Trwają działania mające na celu ustalenie pozostałych okoliczności zdarzenia.

UMWM realizuje ponadto czynności mające na celu odzyskanie danych z istniejących kopii zapasowych oraz zapewnia, że podejmie niezbędne działania, aby podobna sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.

W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Inspektorem Danych Osobowych pod adresem korespondencyjnym: Inspektor Ochrony Danych Osobowych UMWM, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, lub za pośrednictwem numeru faksu: 12 6303126" - apelują urzędnicy.

Portal Wirtualna Polska informuje, że hakerzy za przywrócenie wszystkiego do normy żądają milionów euro, a za wszystkim mogą stać ci sami ludzie, którzy we wtorek włamali się na serwery firmy CD Projekt RED, twórcy gier komputerowych ("Wiedźmin", "Cyberpunk 2077").

Kraków

Kraków - najnowsze informacje