wtorek, 19 marca 2019 13:46

W Mielcu i Warszawie o zamordowanych bohaterach

Autor Marzena Gitler
W Mielcu i Warszawie o zamordowanych bohaterach

W marcu odbywa się szereg wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 21 marca w mieleckim SCK odbędą się poświęcone im projekcje filmowe oraz koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka. Dzień wcześniej delegacja z Mielca opowie o idei budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych na konferencji w budynku Parlamentu.

O mieleckim Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Parlamencie

„20 marca w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbędzie się coroczna konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Będę miał zaszczyt wśród szacownego grona przedstawić ideę budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu. Dziękuję osobom, które przyczyniły się i zaprosiły naszą reprezentację z Mielca, panom Wojciechowi Boberskiemu i Marekowi Wiktorowi Wernicowi.” – poinformował na Facebooku Romuald Rzeszutek, wiceprezes Stowarzyszenia Klub Historyczny "Prawda i Pamięć".

Oprócz niego Mielec będzie reprezentować delegacja Komitetu Budowy Pomnika, w skłąd której wchodzą: Andrzej Głaz - Wójt Gminy Tuszów Narodowy, Kacper Głaz - radny Powiatu Mieleckiego, Józef Buława - radny Gminy Tuszów Narodowy, Dariusz Jarecki - reprezentant GRH im. Wojciecha Lisa "Mściciela", Jerzy Skrzypczak - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, Marek Zalotyński Stowarzyszenia "Orzeł Biały-Strzelec" i Andrzej Zemmel - Dowódca JS 2093 im. Gen. Wł. Sikorskiego.

Projekcje o wyklętych

W najbliższy czwartek 21 marca sali nr 1 SCK DK w godzinach: 11:00-15:00 będzie można obejrzeć dwa projekty filmowe: „Pilecki” – ukazujący trzy ostatnie minuty z życia rotmistrza Witolda Pileckiego oraz „Inka” – fragment przesłuchania Danuty Siedzikówny.

"Pokaz filmów poprzedzi krótkie wprowadzenie, aby widzowie poznali najpierw kontekst historyczny i oglądając wiedzieli, w jaki sposób i dlaczego doszło do tych dramatycznych sytuacji przedstawionych w naszych projektach” – informuje współorganizator wydarzenia, Jacek Rozenek.

Projekcje zorganizowane przez Fundację Virtuti Artis, SCK Mielec, Stowarzyszenie "Prawda i Pamięć" i GRH im W. Lisa "Mściciela" odbędą się w technologii wirtualnej rzeczywistości Virtual Reality.

Podziemna Armia powraca

Na koncercie, który odbędzie się w czwartek, 21 marca, o godz. 18 w Sali nr 1 Domu Kultury SCK usłyszymy utwory z płyty Piekarczyk-Czajkowski - „Podziemna Armia powraca. Zarówno muzykę, jak i teksty do wszystkich utworów napisał Leszek Czajkowski.

Koncert wokalno-gitarowy „Podziemna Armia powraca” to hołd dla uczestników Powstania Warszawskiego i żołnierzy tzw. drugiej konspiracji. Pierwszą konspiracją była działalność podziemnej armii w czasie wojny, a drugą konspiracją nazwano aktywność podziemną żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej w Polsce nie złożyli broni, nie godząc się na przechwycenie władzy przez podległych Rosjanom polityków. Koncert przypomina i upomina się o pamięć żołnierzy skazanych na infamię w czasach PRL.

Wstęp wolny.

Inf. SCK, RRz opr. mg, foto SKH PiP

Mielec - najnowsze informacje

Rozrywka