niedziela, 4 stycznia 2026 11:45, aktualizacja 16 godzin temu

Na Podgórzu szykuje się wspólne kolędowanie. Mało kto wie, skąd wzięła się ta tradycja

Na Podgórzu szykuje się wspólne kolędowanie. Mało kto wie, skąd wzięła się ta tradycja

We wtorek, 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, na Rynku Podgórskim w Krakowie ma odbyć się XIX Podgórskie Kolędowanie. Wydarzenie – organizowane lokalnie od kilkunastu lat – ma być nie tylko wspólnym śpiewaniem kolęd, ale też kontynuacją pomysłu, który narodził się z bardzo konkretnej potrzeby.

Kolędowanie w Podgórzu wróci 6 stycznia

Zgodnie z przekazanymi informacjami, spotkanie ma rozpocząć się o godz. 19:15 na Rynku Podgórskim. To dziewiętnasta edycja wydarzenia

Inicjatywa od początku była budowana wokół znanego zwyczaju z Wigilii Bożego Narodzenia: pozostawiania pustego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. Organizatorzy podkreślają, że choć w wielu domach po kolacji śpiewa się kolędy, nie wszyscy mają możliwość przeżyć ten wieczór w cieple, z bliskimi. Właśnie dlatego kilkanaście lat temu pojawiła się propozycja, by w Trzech Króli spotkać się w przestrzeni publicznej – przy choince na Rynku Podgórskim – i wspólnie zaśpiewać najpopularniejsze kolędy i pastorałki. Tradycją stało się również zabieranie do domu płomyka świecy jako znaku ciepła i wspólnoty.

Fot. Głos24

Obserwuj nas w Google News

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka