czwartek, 26 października 2023 14:26

Wikary odwołany z dnia na dzień. "To sprawa delikatna"

Autor Patryk Trzaska
Wikary odwołany z dnia na dzień. "To sprawa delikatna"

Prokuratura rejonowa w Limanowej prowadzi postępowanie w sprawie jednego z duchownych z regionu. Nieoficjalnie wiadomo, że sprawa może dotyczyć przestępstwa na tle seksualnym. Jak ustalili dziennikarze Onetu chodzi o wikarego parafii w Tymbarku w powiecie limanowskim.

Sprawa jest bardzo delikatna i rozwojowo, a śledczy mając na celu dobro poszkodowanych nie chcą udzielać wielu informacji o sprawie. Prokuratura Rejonowa w Limanowej prowadzi postępowanie w sprawie jednego z duchownych z regionu. — Potwierdzam, że w miniony piątek w naszej prokuraturze zarejestrowaliśmy sprawę dotyczącą kapłana, pełniącego posługę w jednej z parafii na terenie powiatu limanowskiego. To sprawa delikatna, zwłaszcza w tak małej społeczności, jak nasza. Dlatego nie chciałbym bliżej lokalizować miejscowości, o którą chodzi — mówi w rozmowie z Onetem prokurator Mirosław Kazana, szef limanowskiej prokuratury.

Zawieszenie duchownego potwierdził również w rozmowie z portalem rzecznik prasowy kurii biskupiej w Tarnowie ks. Ryszard St. Nowak. — W wyniku dokonanego zgłoszenia została uruchomiona procedura dochodzenia wstępnego, która dotyczy uprawdopodobnienia wysuwanych zarzutów wobec księdza. W związku z prowadzonym dochodzeniem wstępnym, ksiądz — zgodnie z procedurami — został w ubiegłym tygodniu odwołany z parafii – zaznaczał duchowny.

Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika, że zamieszany w tę sprawę duchowny to wikary parafii w Tymbarku. O odwołaniu jego odwołaniu poinformował w niedzielę proboszcz parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ks. Jan Banach. "W związku z sytuacją, która wymaga wyjaśnienia ks. Rafał został odwołany z funkcji wikariusza w naszej parafii" - brzmiał komunikat.

Jak donosi z kolei portal limanowa.in, przełożeni wikariusza dali mu zaledwie kilka godzin na opuszczenie terenu parafii. Co ciekawe blisko 50-letni ksiądz miał cieszyć się dużą sympatią wśród wiernych, którzy często modlili się za niego. "Cieszymy się Księże Rafale, że od początku swej obecności w naszej parafii starasz się odpowiadać swoją posługą, wbrew wszelkim przeciwnościom, na to wezwanie Papieża – Polaka oraz na późniejsze przesłanie Ojca Świętego Franciszka zawarte w adhortacji apostolskiej Christus Vivit, zachęcające do „towarzyszenia ludziom młodym”. Życzymy, niech Pan Jezus – Dobry Pasterz obdarza Cię zdrowiem i wszelkimi łaskami, a przez działanie Ducha Świętego stale umacnia w Twej kapłańskiej posłudze. Zawierzamy Cię opiece Matki Najświętszej Królowej Apostołów i Matki Kapłanów – niech nieustannie czuwa nad Tobą i osłania od wszelkich niebezpieczeństw. Polecamy Cię opiece Tego wielkiego, ale zarazem pokornego i całkowicie oddanego Bogu Patrona, Świętego Rafała. Przy okazji tych życzeń, dziękujemy Ci Księże Rafale za tę urzekającą prostotę posługi duszpasterskiej i w kontakcie z wiernymi- cnotę, o której mówi litania do Twego patrona Świętego Archanioła Rafała w dwunastym wezwaniu: Święty Rafale miłośniku prostoty – módl się za nami." – modlili się wierni w Tymbarku 2 października ubiegłego roku. Kapłan był też w przeszłości diecezjalnym opiekunem Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar Diecezji Tarnowskiej.

Onet w źródłach zbliżonych do prokuratury ustalił, że sprawa może dotyczyć przestępstwa na tle seksualnym. — Prokuraturę miał poinformował jeden z szeregowych księży pracujących w powiecie limanowskim, który zdobył wiedzę na temat tego, co zrobił wikary i był nią zbulwersowany.

Można powiedzieć, że parafia w Tymbarku ma "pecha" jeśli chodzi o wikariuszy. Poprzednik księdza Rafała po roku pracy nieoczekiwanie poprosił o urlop.

Źródła: Onet/limanowa.in
fot. pixabay

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka