wtorek, 19 stycznia 2021 13:08

WOŚP zagra 31 stycznia. Jak w dobie koronawirusa w Brzesku przebiegają przygotowania?

Autor Mirosław Haładyj
WOŚP zagra 31 stycznia. Jak w dobie koronawirusa w Brzesku przebiegają przygotowania?

W styczniu w miastach całej Polski ruszył Finał 28. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwesta na zakup nowoczesnych urządzeń medycznych dla oddziałów laryngologicznych i diagnostyki głowy będzie w tym roku przebiegać w zupełnie innych warunkach, niż w latach poprzednich.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są oczywiście obostrzenia sanitarne związane z epidemią koronawirusa. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w zeszłym roku w Brzesku został ustanowiony nowy rekord kwesty. Wówczas na scenie MOK-u licznie zebrana publika mogła oglądać m. in. zespół Na fakturę, Miejską Orkiestrę Dętą, Bartasa Szymoniaka oraz Witka Muzyka Ulicy, który był gwiazdą wieczoru. 28. Finał, zakończył się zadeklarowaną kwotą 115 362 894 zł. Dwa lata temu wynosiła ona 92 143 798 zł.

Jak w tym roku będzie przebiegał 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Z tym pytaniem udaliśmy się do pani Eweliny Stępień, pełniącej obowiązki dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, który koordynuje akcję charytatywną.

Pani Dyrektor, na razie wiadomo jedynie, że 29. Finał WOŚP odbędzie się. Z pewnością to dobra wiadomość. Na jakim etapie są obecnie przygotowania?
– Przede wszystkim zakończyliśmy już rejestrację wolontariuszy. Uruchomiliśmy e-skarbonkę, do której już dziś można wpłacać pieniądze. Link do niej można znaleźć na naszej stronie oraz w serwisach społecznościowych. W RCKB, gdzie znajduje się siedziba naszego sztabu czeka też puszka stacjonarna. Przygotowujemy nagrania i kompletujemy przedmioty do licytacji.

Termin Finału został w końcu przez Orkiestrę podany.
– W momencie przedłużenia przez rząd etapu odpowiedzialności do końca miesiąca, znów stanęliśmy przed widmem ponownego przełożenia finału. Fundacja WOŚP potwierdziła jednak, że w całej Polsce finał odbędzie się planowo 31 stycznia.

W tym roku organizacja Finału jest dodatkowo obciążona wymaganiami sanitarnymi związanymi z epidemią. Rozumiem, że koncerty się nie odbędą?
W tym roku nie będzie niestety koncertów na żywo, nad czym niezwykle ubolewamy. Nie jest żadną tajemnicą, że to właśnie one są główną siłą naszych finałów. Zawsze staraliśmy się prezentować na naszej scenie wykonawców lokalnych, zapraszając równocześnie postaci znane szerszemu odbiorcy.
Kolejnym odstępstwem od normy są licytacje przeprowadzane jedynie online (za pośrednictwem serwisu Allegro). Obawiamy się, że taka forma może odstraszyć tych, których od wielu lat spotykaliśmy przed sceną, a nie są biegli w nowoczesnych technologiach. Z drugiej strony już dziś widzimy zainteresowanie pierwszymi wystawianymi przez nas przedmiotami.

Na allegro wjechały kolejne przedmioty do licytacji w ramach 29 finału WOŚP 🥰 Polecamy lalę-rockmankę wykonaną i...

Opublikowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku Wtorek, 19 stycznia 2021

Jak przebieg będzie miała całość? Czy macie państwo już jakiś plan
Na ten moment zakładamy, że na ulicach miasta i gminy pojawią się wolontariusze ze skarbonkami a liczenie zebranych pieniędzy tradycyjnie odbywać będzie się w siedzibie sztabu. Żeby choć w minimalnym stopniu zrekompensować publiczności brak koncertów, będziemy w dniu finału publikować w sieci przygotowane wcześniej spoty, wideoklipy i nagrania występów muzycznych.

Co stanowiło dla was w tym roku największe wyzwania?
Wbrew pozorom najtrudniejsze wcale nie było dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Większość naszych działań została już kilka miesięcy temu przeniesiona do sieci, więc było dla nas naturalne, by takie działania podjąć również w przypadku finału WOŚP. Największym wyzwaniem przez cały czas jest dla nas ciągła niepewność w działaniu. Nie mamy przecież stuprocentowej wiedzy czy finał na pewno się odbędzie.

Ile osób zaangażowało się w organizację Finału?
Jak co roku odpowiedzialność za organizację finału spoczywa na pracownikach Miejskiego Ośrodka Kultury. Możemy liczyć na przyjaciół i ludzi dobrej woli, którzy oferują pomoc w wielu kwestiach. Niektóre firmy i przedsiębiorstwa zaoferowały nam swoje usługi w ramach wsparcia.

Co będzie można wylicytować na tegorocznych akacjach?
Propozycje przedmiotów przekazywanych na aukcje są wciąż tematem otwartym. Mamy już kilka ciekawych niespodzianek, wolimy jednak jeszcze nie zaradzać tej tajemnicy.

koronawirus najnowsze informacje

Fot.: MOK Brzesko, Ewelina Stępień
Fot. tyt.: Łukasz Widziszowski/ WOŚP

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje