środa, 10 czerwca 2020 12:42

Zakażonych 3 pracowników MPK Kraków, 5 osób nadal na kwarantannie

Autor Marzena Gitler
Zakażonych 3 pracowników MPK Kraków, 5 osób nadal na kwarantannie

Trzy osoby z pozytywnym wynikiem testów na koronawirusa i 28 osób w sumie na kwarantannie - to bilans skutków epidemii w MPK Kraków.

Od początku pandemii domową kwarantanną zostało objętych 28 pracowników lub osób współpracujących z MPK SA, z czego 23 osoby po wyznaczonych dwóch tygodniach kwarantanny, zgodnie z decyzją Sanepidu, wróciło do pracy, a pięć nadal przebywa na kwarantannie - poinformował w wydanym dziś komunikacie Zarząd MPK SA.

Dotychczas trzy osoby pozytywnie przeszły testy na obecność COVID-19. W każdym z tych przypadków zarażenie się koronawirusem było spowodowane kontaktem z osobami spoza miejsca pracy, a nie w obszarze działania MPK SA. W stosunku do tych trzech osób realizowane były wszystkie zalecenia Sanepidu, a podejmowane przez spółkę działania były zgodne z zachowaniem przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Mierzenie temperatury pracownikom i dezynfekcja pojazdów

MPK SA w Krakowie podejmuje wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, klientów i pracowników. Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, prowadzący nadal samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku. Cały czas, zgodnie z zaleceniami Sanepidu, w pojazdach MPK SA nie jest włączana klimatyzacja. Ponadto prowadzący mają obowiązek wietrzenia pojazdów podczas postoju na pętlach. MPK SA cały czas dba o to, aby każdy pracownik był wyposażony w środki ochrony osobistej – płyny dezynfekcyjne, maseczki i jednorazowe rękawiczki. Każda osoba ma codziennie mierzoną temperaturę – nikt, kto ma podwyższoną temperaturę nie może rozpocząć pracy. Nadal w pojazdach są wydzielone strefy bezpieczeństwa w rejonie kabiny, która oddziela prowadzących i pasażerów oraz prowadzona jest dezynfekcja pomieszczeń, w których przebywają pracownicy, takich jak szatnie, poczekalnie, dyspozytornie. Dodatkowo w zajezdniach zostały wyznaczone i odpowiednio oznakowane strefy bezpieczeństwa, zamontowane zostały także dozowniki z płynem dezynfekcyjnym. We wszystkich obiektach spółki, również w tych, z których korzystają pasażerowie, każdego dnia dezynfekowane są klamki, uchwyty, poręcze, automaty biletowe.

Maseczki obowiązkowe w komunikacji miejskiej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podczas podróży w pojazdach komunikacji miejskiej każdy pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa. O tym obowiązku przypominają informacje zamieszone na monitorach w tramwajach i autobusach oraz komunikat głosowy, który będzie nadawany na wybranych przystankach.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka