wtorek, 30 marca 2021 13:31

Zmiany w harmonogramie szczepień! "Do sierpnia zaszczepimy wszystkich Polaków"

Autor Aleksandra Tokarz
Zmiany w harmonogramie szczepień! "Do sierpnia zaszczepimy wszystkich Polaków"

- Do końca I kwartału mieliśmy wykonać 6 mln szczepień. Wykonaliśmy to. Do końca 2 kwartału wykonamy 20 mln szczepień, a do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich, którzy chcą przyjąć szczepionkę – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. W Narodowym Programie Szczepień zaszły spore zmiany.

- Za powrotem do normalności sprzed Covid-19 tęsknimy wszyscy. Żeby tak się stało musimy jak najszybciej przygotować infrastrukturę – mówił premier. - Każdy dzień się liczy. Nie ma minuty i dnia, żeby ta zwłoka nie kosztowała nas zdrowie i życie.

Jak stwierdził, niezwykle ważne jest, żeby system przygotować w taki sposób, aby zaszczepić jak największą ilość osób. Ważne jest także, żeby program szczepień przebiegał sprawnie. - Aby tak się stało podjęliśmy decyzję o poszerzeniu zakresu i miejsc, w których przeprowadzane będą szczepienia. Postawiłem cel, aby miesięcznie można było wykonywać 10 mln szczepień. To jest nasze narodowe zadanie i solidarność w skutecznym zwalczaniu epidemii – poinformował Morawiecki.

- Największym problemem w I kwartale była liczba szczepionek. Mamy dane dotyczące kwietnia – wtedy do Polski przyjedzie ponad 5 mln szczepionek. To twarde dane, a deklaracje mówią nawet o 7 mln. Zmieniając system na pewno będziemy w stanie je wykonać – stwierdził Michał Dworczyk.

W II kwartale powstaną nowe punkty szczepień. W I kw. były one wykonywane w szpitalach tradycyjnych, węzłowych, tymczasowych i POZ. - Ze względu na wzrost liczby szczepionek, zwiększamy liczbę miejsc – powiedział Dworczyk. Teraz najwięcej masowych szczepień będzie w szpitalach tymczasowych. W każdym powiecie, w którym jest szpital, będzie to także jeden szpital tradycyjny i jeden punkt, prowadzony przez samorząd.

- Wprowadzamy rewolucyjną możliwość. Do tej pory mogły szczepić tylko podmioty prowadzące działalność medyczną. Teraz szczepienia będą mogli wykonywać ratownicy medyczni i pielęgniarki. W II kw. wprowadzimy również punkty drive-thru i na pewnym etapie II kw. szczepienia w zakładach pracy - jeśli pracodawca będzie miał min. 500 osób do zaszczepienia i zorganizuje zespół i zabezpieczenie, to otrzyma szczepionki – dodał Dworczyk.

Szczepić będą mogli też stomatolog, felczer, położna, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, czy student ostatniego roku studiów medycznych, po przejściu odpowiednich kursów. - Lekarze i pielęgniarki są potrzebni w szpitalu. Zawody, które wprowadzamy do programu szczepień odciążą przedstawicieli służb medycznych i zwiększą przepustowość całego systemu - powiedział szef KPRM.

Zmienia się też kwestia zapisów na szczepienia. - Od 12 kwietnia zapisy rocznika 1962 i potem, przez kolejne dwa tygodnie, aż do rocznika 1973 będzie trwała rejestracja. Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę. To oznacza nowelizację Narodowego Programu Szczepień. Żeby system był wydajny i działał, musi być jak najprostszy. Zdecydowaliśmy się go znowelizować, zrezygnować z etapu 2 i 3 i wprowadzić od razu szczepienia populacyjne. Do sierpnia i września zaszczepimy wszystkich Polaków - stwierdził Dworczyk.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Twitter/KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje