poniedziałek, 31 sierpnia 2020 13:22

10-dniowa kwaranatnna i brak testów. To nie koniec zmian!

Autor Marzena Gitler
10-dniowa kwaranatnna i brak testów. To nie koniec zmian!

Kwarantanna skrócona do 10 dni i brak testów na obecność koronawirusa - tozmiany, które zamierza wprowarzić resort zdrowia na jesieni. Dla niektórych jednak kwarantanna zostanie wydłużona do 20 dni. Dlaczego?

Zmiany w systemie kwarantanny zapowiedział już podczas czwartkowej konferencji prasowej nowy minister zdrowia Adam Niedzielski. Zamiast 14 dni jej czas zostanie skrócony do 10. Zmian jest jednak więcej. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowego rozporządzenia rządu w sprawie stosowania określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 10-dniowa kwarantanna dotyczyć ma osób, które zostały narażone na zakażenie przez kontakt z osobą chorą oraz w przypadku tzw kwarantanny granicznej. Izolacja nadal będzie obejmować wszystkie osoby pozostające z daną osobą we wspólnym gospodarstwie domowym.

Adam Niedzielski podkreślił, że skrócenie kwarantanny wynika z rekomendacji WHO. Po 10 dniach u osób, które nie mają objawów, nawet jeśli w ich organzimach nadal obecny jest wirus, znikoma jest możliwość przeniesienia go na innych.

Zgodnie z nowymi przepisami do 20 dni zostanie wydłużona kwarantanna dla osób z upośledzonym układem odpornościowym. Dotyczyć to ma osób onkologicznych, po przeszczepach, zakażonych HIV oraz biorących leki immunosupresyjne. O długości kwarantanny u pacjentów z osłabionym układem immunologicznym będzie decydował lekarz.

Z treści rozporządzenia usunięto również zapis zwalniający osobę z izolacji na czas wykonania badania, jeśli zajdzie potrzeba przeprowadzenia diagnostyki, bo np. pojawią się objawy choroby.

Jeśli w trakcie kwarantanny wystąpią objawy choroby, ale nie na tyle poważne, by kierować na hospitalizację wówczas okres izolacji będzie wydłużony do minimum 13 dni (licząc od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu), przy czym ostatnie trzy doby muszą przebiegać bez gorączki oraz symptomów ze strony układu oddechowego. W przeciwnym razie czas izolacji zostaje odpowiednio wydłużony.

Wyjątek zrobiono tylko dla personelu medycznego oraz osób sprawujących opiekę nad pensjonariuszami Domów Pomocy Społecznej lub w przypadkach uzasadnionych klinicznie. Kwarantanna tych osób będzie skrócona, o ile kolejne dwa testy na obecność wirusa potwierdzą u nich wynik ujemny.

Zmiana przepisów szczególnie ucieszy osoby już przebywające na kwarantannie. Jeśli są na niej już od co najmniej 10 dni i nie miały objawów zostaną z niej zwolnione bez testów.

Jak informuje rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, dziś zakończą się konsultacje i nowe rozporządzenie ma być podpisane przez premiera lada dzień. Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od jego podpisania. Natomiast w najbliższy czwartek minister zdrowia ma przedstawić, również już zapowiedziane, nowe zasady strategii opieki nad chorymi na COVID i nowe uprawnienia do niej lekarzy pierwszego kontaktu, którzy mają odciążyć w niektórych zadaniach sanepid.

koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje