poniedziałek, 13 marca 2023 15:26

Barbara Nowak chce portretu papieża w każdej szkole. "To nie jest odpowiednie miejsce na takie rzeczy"

Autor Patryk Trzaska
Barbara Nowak chce portretu papieża w każdej szkole. "To nie jest odpowiednie miejsce na takie rzeczy"

Małopolska Kurator Oświaty – Barbara Nowak apeluje do dyrektorów placówek oświatowych o umieszczenie w widocznym miejscu wizerunku świętego Jana Pawła II. Ma to być odpowiedź na "atak" na papieża Polaka. – Dociekanie prawdy oraz próba ukazania tego co działo się w latach 60 i 7o jeśli chodzi o pedofilię i jej rozliczanie, kiedy w Krakowie biskupem był Karol Wojtyła nie jest żadnym atakiem – odpowiada poseł Maciej Gdula z Lewicy i mówi, że takie działania mogą uderzyć w uczniów innego wyznania w polskich szkołach.

Małopolska Kurator Oświaty postanowiła wystosować swój apel do dyrektorów placówek oświatowych w związku z atakiem, jakim w jej opinii jest reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” w TVN24 oraz publikacja książki Ekke Overbeeka „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział".  – W ostatnich miesiącach prowadzona jest szczególnie podła kampania szkalowania naszego Wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II – Człowieka, który swoją moralną siłą, ogromną wiedzą oraz głęboką wiarą zadziwiał podczas swojego pontyfikatu cały świat, a nie tylko wyznawców religii chrześcijańskiej. (...) Zwracam się do Państwa z prośbą, aby we wszystkich przedszkolach, szkołach, placówkach na widocznych miejscach pojawił się portret Jana Pawła II. Niech Jego dobra twarz wita młodych ludzi, pracowników i gości. Bądźmy ludźmi honoru. Budujmy wspólnotę odważnych obrońców Wielkiego Polaka. Stańmy przy Nim tak, jak On stanął przy nas – czytamy w "Ważnym apelu Małopolskiego Kuratora Oświaty", który został opublikowany na stronie kuratorium.

Słowa Barbary Nowak wywołały duże emocje w wielu środowiskach. – Dociekanie prawdy oraz próba ukazania tego co działo się w latach 60 i 7o jeśli chodzi o pedofilię i jej rozliczanie, kiedy tutaj w Krakowie biskupem był Karol Wojtyła nie jest żadnym atakiem. Jest próbą pokazania rzeczywistej skali nadużyć, które powinny być rozliczone, a nie zostały. Tak naprawdę to jest świadectwo jak kościół funkcjonował i jak niestety wciąż kościół funkcjonuje. Nikt z polityków Lewicy nie chce obalać pomników czy ściągać tabliczek ulic. Chodzi nam o to, aby oddać sprawiedliwość ofiarom i wreszcie uzdrowić sytuację. Wszystko po to, aby kościół ponownie był instytucją jak każda inna, jeśli chodzi o rozliczanie pedofili i nadużyć seksualnych – mówił w rozmowie z Głos24 poseł Lewicy – Maciej Gdula.

Polityk zwrócił również uwagę na fakt, że Małopolska Kurator Oświaty powinna stać na straży demokratycznej edukacji, która objawia się tym, że każdy ma prawo dochodzić do prawdy, a nie zajmować się apelowaniem o wieszanie wizerunków papieża Polaka. – Kurator, który zamiast dochodzenia do prawdy postuluje zawieszaniem portretów sprzeniewierza się zwyczajnie swojej roli – podkreślał Gdula.

@glos24.pl Spytaliśmy mieszkańców Krakowa, co sądzą o wieszaniu wizerunków Jana Pawła II w szkołach. Niektóre odpowiedzi nas zszokowały... A Wy co myślicie o najnowszym pomyśle małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak? #Kraków #janpawel2 #papież #sonda #sondauliczna #quotes #pytaniaiodpowiedzi #pytania #nowak #polityka #dc #dlaciebie #news #kurator #szkoła #lewica #jp2 #święty ♬ dźwięk oryginalny - glos24.pl

W ocenie posła Lewicy zmuszanie dyrektorów małopolskich szkół do wieszania wizerunku św. Jana Pawła II nie będzie miało pozytywnych skutków dla samych uczniów, którzy mogą być innego wyznania, a szkoła powinna być świecka. – Wielu uczniów, którzy są niewierzący, wyznają inną religię, bądź zwyczajnie są katolikami poczuje się przytłoczonymi takim wieszaniem portretów. Z kolei pracownicy podlegli nadzorowi kurator czyli np. dyrektorzy, będą czuli presję, która nie powinna mieć miejsca. Szkoła powinna być oddzielona od religii. Religia może być oczywiście tematem dociekań w szkole, czy dyskusji, ale nie powinna być praktykowana w szkole, ponieważ nie jest to odpowiednie miejsce na takie rzeczy – przekonywał polityk.

fot. fb Barbara Nowak Małopolska Kurator Oświaty/Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje