poniedziałek, 12 października 2020 07:31

Bramy automatyczne – czy warto w nie inwestować?

Autor Artykuł sponsorowany
Bramy automatyczne – czy warto w nie inwestować?

Bramy automatyczne to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością ze względu na wygodę użytkowania. Za pomocą nadajnika otworzymy lub zamkniemy bramę wjazdową na posesję bez opuszczania auta czy wychodzenia z domu. Czy warto zainwestować w napęd do bramy wjazdowej?

Bramy automatyczne – jakie są ich najważniejsze zalety?

Na bramy automatyczne decydujemy się ze względu na wygodę korzystania z nich. Nadajnik radiowy umożliwia sterowanie bramą bez wysiadania z auta, co doceniamy szczególnie w chłodne dni czy deszczową pogodę. Oczywiście nadajnik pozwoli także otworzyć bramę z domu, kiedy np. zechcemy wpuścić na posesję gości.

Z całą pewnością jest to komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli często korzystamy z bramy, dlatego warto w nie zainwestować. W napęd mogą być wyposażone zarówno przesuwne bramy wjazdowe, jak i modele skrzydłowe. Chociaż możliwe jest dokupienie automatyki, rozsądnie będzie rozważyć zakup napędu już podczas nabywania bramy – skorzystanie z oferty tego samego producenta to gwarancja, że całość będzie działała sprawnie i bezawaryjnie.

Na co zwracać uwagę kupując bramy automatyczne?

Aby bramy automatyczne działały bez zarzutu i nie ulegały awariom, podczas zakupów należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jedną z najważniejszych jest wybór siłownika odpowiedzialnego za ruch skrzydeł bramy. Jego moc powinna być dostosowana do ciężaru skrzydeł, a także do oczekiwanej prędkości, z jaką ma się poruszać brama. Mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór siłownika o dużej mocy, jednak w przypadku lekkich konstrukcji jest to niepotrzebny wydatek. Zbyt słaby siłownik z kolei będzie szybko się zużywał, a co za tym idzie – konieczna będzie jego wymiana.

Najrozsądniej jest więc kupić siłownik z niedużym zapasem mocy, który poradzi sobie z otwieraniem bramy również w trudniejszych warunkach, a więc np. podczas silniejszego wiatru. Moc siłownika wpływa również na prędkość bramy podczas jej poruszania się. Pamiętajmy jednak, że trwające bardzo krótko cykle zamykania i otwierania bramy mogą przyczynić się do wypadków. Według specjalistów optymalna prędkość to 12 cm/s – zapewni ona wygodne użytkowanie bramy automatycznej, a jednocześnie będzie bezpieczna.

Zabezpieczenia w bramach automatycznych

Na bezpieczeństwo użytkowania bram z napędem wpływa nie tylko odpowiednia prędkość poruszania się skrzydła, ale również specjalne funkcje. Przykładem może tu być automatyczne zatrzymanie bramy po napotkaniu na jakąkolwiek przeszkodę. Dzięki temu rozwiązaniu ryzyko wypadku czy uszkodzenia auta jest znacznie ograniczone. Nowoczesne bramy automatyczne chronią również przed nieproszonymi gośćmi. Sygnał radiowy, za pomocą którego sterujemy bramą, jest szyfrowany. Uniemożliwia to jego przechwycenie, ale też zapobiega przypadkowemu otwieraniu bramy na wskutek działania innych urządzeń pracujących w tej samej częstotliwości.

Bramy automatyczne sterowane smartfonem

Otwieranie i zamykanie bramy automatycznej za pomocą nadajnika radiowego to standard. Warto jednak wiedzieć, że obecnie producenci bram mogą zaoferować również inne wygodne rozwiązania, jak np. bramy obsługiwane poprzez aplikację na smartfonie. Ponadto napędy do bram wjazdowych można połączyć z zewnętrznymi systemami Smart Home, co dodatkowo zwiększa wygodę ich użytkowania.

Gdzie bramy automatyczne będą złym rozwiązaniem?

Bramy wjazdowe z napędem to duże udogodnienie, a wybór modelu z siłownikiem o mocy optymalnie dobranej do konkretnego skrzydła zapewni długie i bezawaryjne użytkowanie. Czy inwestycja w bramę automatyczną zawsze jest opłacalna? To rozwiązanie sprawdzi się z pewnością zarówno na posesjach prywatnych, jak i placach firmowych, jednak może okazać się niepotrzebnym wydatkiem w przypadku rzadko używanych bram, np. na działkach rekreacyjnych. Z zakupem napędu do bramy wjazdowej warto się również wstrzymać, jeśli w niedługim czasie planujemy zmianę ogrodzenia lub samych skrzydeł bramy, bo może okazać się, że stary siłownik nie pasuje do nowej bramy, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka