środa, 30 grudnia 2020 14:49

Co z tradycyjną kolędą w parafiach archidiecezji krakowskiej?

Autor Marzena Gitler
Co z tradycyjną kolędą w parafiach archidiecezji krakowskiej?

Kolęda może się odbywać, choć zalecane jest przełożenie jej na ustanie pandemii. Wierni archidiecezji krakowskiej mogą jednak zaprosić kapłana do domu na wspólną modlitwę i błogosławieństwo.

Po Bożym Narodzeniu w wielu parafiach rozpoczyna się tradycyjna kolęda. W tym roku jednak ten okres obłożony jest rządowymi obostrzeniami związanymi z pandemią. Krakowska kuria już na poczatku grudnia wydała komunikat, w którym okresliła, jak mają postępować duszpasterze w swoich parafiach.

Czy ksiądz przyjdzie po kolędzie?

"Wizytę duszpasterską, której szczególnym elementem jest błogosławieństwo rodziny w miejscu jej zamieszkania, pracy i wspólnego rozwoju, można przenieść na dogodny i bezpieczny czas po ustaniu pandemii - czytamy w komunikacie opublikowanym 3 grudnia br. - Na wyraźne jednak zaproszenie poszczególnych rodzin można odpowiedzieć indywidualnymi odwiedzinami z zachowaniem norm sanitarnych.

W oczekiwaniu na możliwość nawiedzenia w przyszłości domu przez kapłana, można organizować w kościele celebracje przeznaczone dla każdego z rejonów parafii oraz zachęcać wiernych do wspólnej Modlitwy o błogosławieństwo dla domu i rodziny według materiałów, które po zamówieniu odpowiedniej ilości przez Księdza Proboszcza zostaną przesłane do parafii. Nie zaleca się natomiast organizowania opłatkowych spotkań różnych grup i wspólnot parafialnych.

Nie mniej istotne będzie zwracanie uwagi wiernych na codzienne elementy wyrażające bliskość wobec Boga, który nieustannie do nas przychodzi i na nas czeka, jak modlitwa przed posiłkami, czy słowo przepraszam na koniec dnia. Duszpasterze niech wykorzystują wszystkie dostępne środki, by kierować wobec wiernych wyrazy pamięci i zainteresowania – nawet zwykła rozmowa telefoniczna, zwłaszcza z osobami chorymi, może stać się w tym czasie przejawem pasterskiej troski, a podarunek przesłany cierpiącym niedostatek znakiem Bożej nadziei. Zwracać też warto uwagę i zachęcać do okazywania solidarności i pomocy sąsiedzkiej, która zawsze jest naszą odpowiedzią na Bożą miłość."

Małopolska - najnowsze informacje