czwartek, 12 stycznia 2023 14:33

Czym jest PIT-36 i co warto o nim wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Czym jest PIT-36 i co warto o nim wiedzieć?

PIT-36 to jeden z najczęściej wykorzystywanych PIT-ów. Dotyczy on między innymi osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą na zasadach ogólnych opodatkowaną w skali podatkowej. W 2023 roku należy go rozliczyć do 2 maja. Czym dokładnie jest PIT-36? Kto jest zobowiązany do jego złożenia? Czy można w nim połączyć dochody? Odpowiedzi na wymienione pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czym jest PIT-36?

PIT-36 to jedna z najpopularniejszych deklaracji podatkowych. Formularz ten przeznaczony jest głównie dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Dotyczy ona wyłącznie przychodów opodatkowanych na skali podatkowej. Z rozliczenia PIT-36 zwolnione są osoby, które uzyskują przychody zwolnione z podatku.

Są jednak sytuacje, w których pomimo przychodów zwolnionych z podatku deklarację i tak należy złożyć. Dzieje się tak w przypadku osób zwolnionych ze względu na wiek (czyli poniżej 26. roku życia), zwolnienia dla rodzin 4+, dla przyszłych emerytów oraz osób powracających do kraju. W ich przypadku istnieje obowiązek złożenia deklaracji.

PIT-36 - dla kogo jest przeznaczony?

Formularz musi zostać złożony m.in. przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Obarczone rozliczeniem PIT-36 są także osoby prowadzące działalność w działach specjalnych produkcji rolnej. Także musi być to działalność na zasadach ogólnych i zastosowaniu skali podatkowej.

PIT-36 muszą rozliczyć osoby osiągające przychody z konkretnych źródeł. Obejmuje on m.in. wynajem, dzierżawę oraz podobne umowy. Deklaracja podatkowa musi być także złożona przez osoby, które same odpowiadają za wyliczenie i zapłatę podatków, a dochody czerpią ze źródeł krajowych. PIT-36 obejmuje także zarabiające poza krajem.

Czy w PIT-36 można połączyć dochody?

W przypadku kiedy posiadamy dwa źródła dochodu - jedno opodatkowane według skali podatkowej, a drugie np. opodatkowane ryczałtem to należy złożyć dwie oddzielne deklaracje podatkowe. PIT-36 dotyczy jedynie działalności gospodarczej. W przypadku innego rodzaju działalności należy rozliczyć formularz przeznaczony dla konkretnego obszaru.

Dobra informacja jest jednak taka, że PIT-36 można rozliczać wspólnie z małżonkiem. Warto jednak wiedzieć, że nie można złożyć wspólnego zeznania podatkowego w sytuacji, kiedy para nie była małżeństwem przez cały rok podatkowy, a także, gdy pomiędzy małżonkami nie istniała wspólność majątkowa.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka