poniedziałek, 14 czerwca 2021 08:16

Detoks organizmu - na czym polega?

Autor Artykuł sponsorowany
Detoks organizmu - na czym polega?

Nadmierne spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków czy niemożność odstawienia mocnych leków to poważny krok w stronę uzależnienia, które nieleczone bardzo często odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym osoby chorej, ale również jej bliskich. Utrata kontroli nad przyjmowaniem substancji psychoaktywnych to także prosty sposób na zatrucie organizmu toksynami, które zaburzają jego prawidłowe działanie, a w najgorszym scenariuszu mogą doprowadzić do śmierci. Zatem czym jest detoks organizmu i na czym polega?

Co to jest detoks organizmu?

Detoksykacja organizmu to rodzaj zabiegu medycznego, który polega na pozbywaniu z krwiobiegu wszelkich toksyn, które gromadzą się podczas przyjmowania różnego rodzaju substancji psychoaktywnych – najczęściej alkoholu, narkotyków czy leków. Podczas procesu odtruwania organizmu przeprowadzanych w renomowanych ośrodkach detoksykacji dochodzi nie tylko do usunięcia szkodliwych substancji, ale przy okazji zostają uzupełnione niedobory elektrolitów, witamin i innych składników odżywczych.

Jak wygląda odtrucie organizmu w ośrodku detoksykacji?

Osoba zgłaszająca się na detoks organizmu w pierwszej kolejności musi przejść wywiad medyczny oraz szereg podstawowych badań. Dzięki temu lekarze mogą ocenić stan zdrowia pacjenta oraz poziom uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy leków. Następne dochodzi do zabiegu detoksykacji organizmu, podczas którego dochodzi do usunięcia z organizmu alkoholu oraz metabolitów powstałych w wyniku jego trawienia. Pacjent podczas detoksu otrzymuje płyny i elektrolity pozwalające nawodnić organizm i uzupełnić składniki odżywcze. Detoksykacji organizmu często towarzyszy również farmakoterapia, która pozwala choremu się wyciszyć i złagodzić objawy odstawienia.

Detoks organizmu – pierwszy krok do trzeźwości

Nie trzeba nikogo przekonywać, że uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy leków to bardzo groźna choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Wycieńczenie organizmu, zatrucie toksynami, jak również skłonności samobójcze to tylko niektóre zagrożenia wynikające z bagatelizowania nałogu. Uzależnienie dotyka nie tylko samych zainteresowanych, ale i ich bliskich, którzy są niezwykle narażeni na rozwój zaburzeń psychicznych, co zresztą często prowadzi do tragedii rodzinnych. Detoks w Warszawie lub w innych miastach w Polsce pod okiem lekarzy i pielęgniarek to pierwszy krok do wyjścia z nałogu i trzeźwości, która pozwala odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Walka z alkoholizmem, narkomaństwem czy lekomanią to proces długotrwały i złożony, a często jest jedynym ratunkiem przed utratą rodziny, zdrowia, a nawet życia.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje