środa, 21 grudnia 2022 09:53

Dlaczego warto zdecydować się na rolety rzymskie?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego warto zdecydować się na rolety rzymskie?

Rolety materiałowe to świetna alternatywa dla tradycyjnych zasłon, dlatego coraz częściej pojawiają się na naszych oknach. Zapewniają nie tylko ochronę przed upałem i nadmiernym nasłonecznieniem, ale również stanowią element dekoracyjny wnętrza. Niezwykle modną dekoracją okienną w ostatnich sezonach, którą możemy dopasować do każdego typu okna i wnętrza, stały się rolety rzymskie. Szeroka kolorystyka oraz różnorodność tkanin sprawiły, że doskonale sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, jak i tradycyjnie urządzonych pomieszczeniach. Sprawdźmy, dlaczego warto zdecydować się na rolety rzymskie?

Czym się charakteryzują rolety rzymskie?

Roleta rzymska to osłona okienna, która różni się od standardowych rolet okiennych sposobem składania. Zamiast klasycznego zwijania na rurkę, podczas podnoszenia ozdobnie unosi się, tworząc charakterystyczną harmonijkę. Coraz częściej zastępuje firany (wykonana z półprzezroczystej tkaniny) lub zasłony (uszyta z grubszej tkaniny). Nowoczesna roleta rzymska to doskonały dodatek dekoracyjny a jej funkcjonalność oraz wszechstronne zastosowanie sprawia, że te rolety wykorzystywane są niemal w każdym pomieszczeniu.

Rolety rzymskie wykonywane są również na wymiar do konkretnego okna o niestandardowym rozmiarze. Sprawdź szczegóły na https://rol-tex.pl/rolety-rzymskie/.

Rodzaje rolet rzymskich

Rolety rzymskie dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

 1. Z fiszbinami

Fiszbiny, czyli poprzeczne pasy poziome występujące w regularnych odległościach mogą znajdować się w przedniej lub tylnej części rolety. Podczas składania tworzą rzadkie, szerokie zakładki. Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w dużych oknach na przykład tarasowych.

2. Bez fiszbin

Rolety bez fiszbin składają się w mniejsze i liczniejsze drapowania. Stosuje się je najczęściej do małych lub wąskich okien.

Rolety rzymskie w zależności od użytego materiału mogą zaciemniać lub rozjaśniać pomieszczenia, dlatego występują w dwóch wariantach:

 • Transparentnym, który wpuszcza do wnętrza delikatne, rozproszone promienie słońca, chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem się.
 • Przyciemniającym, który tworzy idealny klimat sprzyjający odpoczynkowi, jednocześnie chroniąc przed wysokimi temperaturami.

Tkaniny na rolety rzymskie

Roletę rzymską można uszyć z niemal każdej tkaniny o dowolnej strukturze, gramaturze, kolorze czy wzorze. Materiał na rolety rzymskie może być naturalny np. len, bawełna lub syntetyczny - najczęściej poliester. Decyzja o wyborze tkaniny zależy od własnych upodobań, preferencji i potrzeb.

Oto kilka propozycji tkanin na rolety rzymskie:

 1. Rolety rzymskie z tkanin firanowych

Niezwykle popularne są rolety z tkanin firanowych, pojawiające się w oknach zastępując klasyczne firany. Wybór w tym zakresie jest ogromny od gładkich po bogato haftowane tkaniny.

2. Rolety rzymskie z tkanin zaciemniających

Wybór takiej tkaniny zapewni skuteczną ochronę przed wpadającymi do pomieszczenia promieniami słonecznymi oraz gwarantuje maksymalny poziom prywatności.

3. Rolety rzymskie z welwetu

Tkaniny typu welwet dodadzą pomieszczeniu przytulnego klimatu. Przyjemny w dotyku materiał, jakim jest welwet, doskonale sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym. Zapewni optymalny poziom zaciemnienia, jednocześnie będąc ciekawą ozdobą w pomieszczeniu.

Rolety rzymskie nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru

Montaż rolet rzymskich

Sposób montażu rolet rzymskich jest bardzo uniwersalny. Można je zamocować na ścianie, suficie oraz bezinwazyjnie na ramie okiennej za pomocą uchwytów. W przypadku większości innych typów rolet mamy do czynienia z montażem wymagającym wywiercenia otworów w suficie lub ramie okiennej.

Jak czyścić rolety rzymskie?

Sposób prania uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju tkaniny, z jakiej została uszyta roleta rzymska. Należy jednak pamiętać, że przed włożeniem rolety do pralki należy pozbyć się wszystkich sztywnych elementów, czyli poziomych prętów usztywniających i dolnych obciążników. Poliestrowe i bawełniane tkaniny najbezpieczniej prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza najlepiej bez wirowania. W przypadku materiałów o intensywnych kolorach warto zdecydować się na pranie ręczne.

Po praniu rolety rzymskie powinno się suszyć w poziomie, czyli rozłożone na płasko. Większość materiałów przed powieszeniem można wyprasować.

Zalety rolet rzymskich

Rolety rzymskie łączą w sobie estetykę oraz funkcjonalność, a do ich największych zalet należą:

 1. Duży wybór tkanin

Dostępne są w szerokiej gamie wymiarów, wzorów i kolorów. Mogą być uszyte z tkanin lekkich i transparentnych, jak również tych zaciemniających, w wersji prostej, jak i zdobione falbanami i koronkami.

2. Możliwość szybkiego demontażu i wyprania

Materiał rolety można w łatwy sposób zdjąć i wyprać w pralce, stosując się do zaleceń producenta. To także sposób na okresową zmianę aranżacji na przykład na tkaninę z motywami świątecznymi.

3. Łatwy i szybki montaż

Rolety możemy zamontować na trzy różne sposoby:

 • do ramy okiennej
 • do sufitu
 • do ściany
 1. Dostępne na wymiar

Istnieje możliwość dopasowania rolety rzymskiej do nietypowego rozmiaru okna bez względu na jego kształt czy wielkość.

 1. Pełnią również funkcję dekoracji

Rolety rzymskie bardzo łatwo dopasować do stylu wnętrza. Wzory tkanin, z których uszyte są rolety rzymskie, można dopasować do pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia na przykład mebli tapicerowanych.

2. Pasują do wszystkich pomieszczeń

Ogromną zaletą rolet rzymskich jest fakt, iż pasują do wszystkich pomieszczeń. Do sypialni zalecane są grubsze materiały, które będą ograniczały dostęp promieni słonecznych, natomiast do salonu lepsze są półprzezroczyste rolety.

3. Rolety DUO, czyli podwójne

Taki rodzaj rolet rzymskich składa się z dwóch tkanin - jedna pełni funkcję zasłony a druga tkanina rolę firanki. Roleta Duo przeznaczona jest dla osób, które potrzebują jednocześnie firany i zasłony.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybór rolet rzymskich wewnętrznych jest ogromny, dlatego decydując się na ich zakup, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • sposób montażu rolety,
 • przepuszczalność światła,
 • grubość i faktura tkaniny,
 • modele proste czy z falbaną,
 • mechanizm samoblokujący.

Pomimo tego, iż rolety rzymskie są bardzo uniwersalne, to wybierając odpowiedni model, warto mieć na uwadze specyfikę danego pomieszczenia.

Podsumowanie

Rolety rzymskie cieszą się coraz większą popularnością. Odpowiednio dobrana roleta sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach, jak i tych reprezentacyjnych. Nowoczesna roleta rzymska z powodzeniem zastąpi firany czy zasłony.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje