poniedziałek, 5 czerwca 2023 14:12

Do Krakowa zjechali z całej Polski. Niezwykłe wydarzenie dla fanów zabytkowych aut [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
Do Krakowa zjechali z całej Polski. Niezwykłe wydarzenie dla fanów zabytkowych aut [FOTO]

Ponad 100 jedynych w swoim rodzaju pojazdów zjechało do Krakowa na II Zlot Samochodów i Motocykli w Czyżynach. Podczas imprezy zaprezentowali się wystawcy z całej Polski. Nie zabrakło również gier i konkursów dla najmłodszych.

Cóż to było za wydarzenie! Na parkingu Wydziału Mechanicznego w krakowskich Czyżynach 4 czerwca zaprezentowali się wystawcy z całej Polski, którzy rywalizowali w następujących kategoriach: najstarszy, najbardziej ozdobiony i najgłośniejszy pojazd, najciekawszy samochód zabytkowy, najciekawszy motocykl i najciekawszy „maluch”.

Gratką dla fanów motoryzacji był na pewno pokaz prototypu Warszawy  M20 GT. To niezwykłe auto wpisuje się w nowe trendy stylistyczne, ale silnie  nawiązuje do pojazdu Warszawa M20, zbudowanego w latach 50. ubiegłego wieku, pierwszego produkowanego seryjnie samochodu w Polsce.

Nowa Warszawa M20 GT przyciągała eleganckim i nowoczesnym  designem, w którego projektowaniu uczestniczyli inżynierowie wzornictwa przemysłowego z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Tym co również imponowało był  silnik V8 o mocy ponad  400 KM z pojemnością 5 litrów (została zbudowana na bazie Forda  Mustanga).

Podczas Festiwalu Mechanika odbyły się też szkolenia i prezentacje pojazdów specjalnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Straży Pożarnej i Inspekcji Ruchu Drogowego.

Na Wydziale Mechanicznym można było z kolei poznać laboratoria WM. Dla najmłodszych zaplanowano warsztaty z robotyki  i wirtualnej rzeczywistości, które poprowadzili pracownicy firm Kreatech i  ASTOR. Z kolei studenci i wykładowcy WM przygotowali dla najmłodszych  uczestników Festiwalu Mechanika warsztaty i konkursy plastyczne.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Witold Kozłowski, marszałek województwa Małopolskiego, prof. Andrzej Szarata, rektor  Politechniki Krakowskiej oraz prof. Jerzy Sładek, dziekan Wydziału Mechanicznego.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka