piątek, 28 października 2022 09:42

Ekonomia – kierunek nadal na czasie? Dowiedz się, dla-czego warto!

Autor Artykuł sponsorowany
Ekonomia – kierunek nadal na czasie? Dowiedz się, dla-czego warto!

Każdego roku tysiące absolwentów szkół średnich zadaje sobie pytanie: jakie studia wybrać? Takiej decyzji nie można podejmować pochopnie i trzeba poświęcić jej odpowiednią ilość czasu. Nie należy jednak czekać na ostatnią chwilę. Zastanawiasz się jak dalej pokierować swoją edukacją, aby uzyskany dyplom stanowił drogę do udanej kariery zawodowej? Przez wiele lat w ścisłej czołówce najbardziej prestiżowych kierunków plasowała się ekonomia. A jak jest teraz? Czy studia ekonomiczne nadal dzisiaj się opłacają?

Jak wyglądają studia na kierunku ekonomia?

Ekonomię najczęściej definiuje się jako naukę społeczną, która analizuje oraz opisuje produkcję, dystrybucję, a także konsumpcję dóbr i usług. Zakres zainteresowań dziedziny obejmuje też badanie oraz opis zjawisk i kategorii gospodarczych. Ekonomia dokonuje ich teoretycznej analizy, próbując odnaleźć prawidłowości procesu gospodarowania. Studia licencjackie lub magisterskie zazwyczaj trwają 3 lata (pierwszego stopnia) lub 2 lata (magisterskie) i kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra. Studenci mogą zdobywać wiedzę zarówno podczas stacjonarnego toku nauki, jak i ucząc się w trybie niestacjonarnym. Program jest tak przemyślany, aby zapewnić słuchaczom wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk ekonomicznych.

Zalety studiowania ekonomii

Kierunek ekonomia budzi niesłabnące zainteresowanie wśród potencjalnych kandydatów na studia. Dlaczego? Ponieważ kojarzy się z bardzo dobrymi perspektywami zawodowymi. Rosnące wymagania pracodawców sprawiają, że młodzi ludzie coraz częściej wybierają profilowane uczelnie, dążąc do lepszego dopasowania się do potrzeb rynku pracy. Studiowanie ekonomii pozwala uzyskać wszechstronną wiedzę, która w przyszłości umożliwi podjęcie satysfakcjonującej pracyw różnych zawodach i branżach. Absolwenci ekonomii znajdują zatrudnienie w księgowości, biurach analiz ekonomicznych, biurach doradztwa finansowego, firmach leasingowych, ubezpieczeniowych oraz bankach. Uzyskane w toku studiów umiejętności umożliwiają rozwój zawodowy w prywatnych przedsiębiorstwach, korporacjach, instytucjach publicznych czy organizacjach pozarządowych. To także doskonały kierunek dla osób chcących otworzyć własną działalność gospodarczą. Są też inne powody, dla których warto studiować ekonomię. Jej podstawy pozwalają zrozumieć na przykład, skąd biorą się pieniądze i w co warto je inwestować. Na tym kierunku możemy zdobyć wiedzę przydatną nam nie tylko w aspekcie zawodowym, ale i w codziennym życiu. Dobrze mieć podbudowę ekonomiczną, dokonując zakupów, planując budżet domowy, czy przeliczając kursy walut. W trakcie studiów poznajemy mechanizmy rządzące współczesną gospodarką, dzięki czemu wiemy, jak maksymalizować zyski i minimalizować straty.

Inne kierunki związane z ekonomią

Wybór właściwej szkoły wyższej i kierunku to bez wątpienia dla niektórych trudny orzech do zgryzienia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych studentów, uczelnie przygotowują bogatą ofertę dydaktyczną. Osoby chcące związać swoją pracę z ekonomią, mogą wybierać pośród wielu ciekawych i przyszłościowych specjalności. W tej grupie znajduje się m.in. audyt finansowy. To unikatowe studia II stopnia kształcące wysoce wykwalifikowanych specjalistów, którzy w przyszłości będą mogli przeprowadzać wszelkie kontrole finansowe w firmach i organizacjach. Program obejmuje treści związane z rachunkowością i rewizją finansową oraz prawo gospodarcze. Bardzo atrakcyjnym kierunkiem pozwalającym rozwijać kompetencje związane z ekonomią jest również doradztwo podatkowe. To nowatorskie studia II stopnia łączące w interdyscyplinarny sposób zagadnienia prawne z ekonomicznymi i finansowymi.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka