piątek, 29 maja 2020 11:25

Energooszczędne domy z drewna klejonego

Autor Głos 24
Energooszczędne domy z drewna klejonego

Budownictwo energooszczędne ma coraz więcej zwolenników. Nowoczesne technologie pozwalają na szybką budowę domu, zastosowanie rozwiązań ekologicznych i ekonomicznych.  Domy energooszczędne mają o wiele lepszy współczynnik termoizolacji niż tradycyjne budownictwo. Jedną z  najmłodszych i najnowocześniejszych sposobów budowy domów energooszczędnych są domy z drewna klejonego warstwowo powstałe w technologii HBE. Nawiązują do tradycyjnego budownictwa domów drewnianych z bali.

Dwadzieścia lat technologii HBE

Domy drewniane to tradycja budownictwa. W połączeniu z nowoczesnymi technologiami powstają budynki, które spełniają wymogi energooszczędności, ekologii, funkcjonalności i estetyki. Domy w technologii drewna klejonego warstwowo w systemie HBE pojawiły się 20 lat temu  Niemczech. W  Polsce pierwszy dom tego typu powstał w 2009 roku. Obecnie buduje się po kilkadziesiąt domów  z drewna klejonego. Jest to naprawdę nowoczesna technologia, która trafiła w oczekiwania inwestorów. Na początku drewno klejone w budownictwie mieszkaniowym wykorzystywano wyłącznie na konstrukcję stropów dla domów o ścianach wznoszonych w tradycyjnej metodzie murowanej. Z czasem poszerzył się zakres wykorzystania drewna klejonego i rozpoczęto budowę domów z drewna klejonego https://konsbud.com/blog-eksperta/system-hbe-w-polsce. Powyższa technologia od kilku lat umacnia swoją pozycję na europejskich oraz światowych rynkach budowlanych. Historia produktu rozpoczęła się od konstrukcji produkowanych na zamówienie inwestora. Obecnie technologia domów z drewna klejonego jest produkowana masowo w postaci typowych belek o różnorodnych przekrojach. Z drewna klejonego buduje się takie obiekty jak: wiaty, altany, domki letniskowe, całoroczne, energooszczędne i ekologiczne domy, pawilony wystawowe, części socjalne hal przemysłowych oraz  powierzchnie biurowe. Zakres wykorzystanie technologii HBE jest szeroki. Staje się ona uniwersalnym sposobem budowy budynku, niezależnie od ich późniejszego przeznaczenia.

Cechy domów z drewna klejonego

Dom z drewna klejonego to propozycja dla inwestorów, którym zależy na szybkiej budowie domu. Montaż konstrukcji budynku o powierzchni mieszkalnej ok 130 m2 od wejścia na gotowy fundament trwa 4-6 dni roboczych. Osiągnięcie stanu deweloperskiego zajmuje ok. 3 miesięcy. Oznacza to znacznie niższe koszty ekipy budowlanej. Dom powstaje z prefabrykatów, więc jego montaż wymaga mniej pracy niż obiekt murowany.  Budynek powstały w powyższej technologii w standardzie jest energooszczędny. Dzięki masywnym ścianom, stropom oraz dachom uzyskujemy naturalną regulację wilgotności w pomieszczeniach. Drewno klejone cechuje się wysoką pojemnością cieplną, co  tworzy tzw. przesunięcie fazowe.   Dom nie nagrzewa się podczas upałów i nie dochodzi do szybkiego wychłodzenia się budynku w przypadku  obniżenia temperatury zewnętrznej. Drewno to materiał naturalny, który pozytywnie wpływa zdrowie i komfort życia domowników.  Domy z drewna klejonego przewyższają tradycyjne budownictwo także pod względem odporności ogniowej.  Powierzchnia drewna jest dokładnie heblowana, co oznacza  że płomień ślizga się i nie chwyta konstrukcji. Przy większym pożarze dojść do  zajęcia się ogniem niektórych elementów drewnianych. Wtedy na powierzchni drewna tworzy się zwęglona warstwa, która odcina dopływ powietrza. W technologii HBE mogą powstawać nawet budynki użyteczności publicznej, w których wymagania przeciwpożarowe są wyższe niż w przypadku budownictwa indywidualnego. Domy z drewna klejonego warstwowo są długowieczne.

domy z drewna klejonego

Wysoka jakość drewna

Drewno wykorzystywane do produkcji prefabrykatów dla domów z drewna klejonego https://konsbud.com/oferta-konsbud to surowiec najwyższej jakości. Najczęściej jest nim świerk skandynawski, który cechuje się małymi przyrostami rocznymi. Drewno jest suszone  na etapie produkcji do 10-12%. Jednorodna wilgotność w całym przekroju to szczególna właściwość sprawiająca, że ściany i stropy narażone na opady atmosferyczne podczas montażu nasiąkają tylko powierzchniowo i bardzo szybko wysychają.  Drewno wysuszone do 10-12% jest materiałem budowlanym odpornym  na grzyby i szkodniki. Opala się jedynie zewnętrzna powierzchnia, a przekrój pozostaje nienaruszony. Straty pożarowe są znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Budowanie domu z drewna klejonego

Dom powstaje na fundamentach, które są lżejsze niż w budownictwie murowanym. Jest możliwe posadowienie budynku na gruntach słabych, na których murowana, ciężka budowla nie mogłaby powstać. Po wykonaniu ław oraz ścian fundamentowych przychodzi etap powstania  podłogi na gruncie. Ściany układane są z elementów prefabrykowanych. Dach kładzie się tradycyjną metodą. Rury centralnego ogrzewania, zimnej wody i ciepłej wody użytkowej są rozprowadzone w posadzce, co oznacza, że prace przebiegają szybko i sprawnie.

Domy z drewna klejonego to w Polsce technologia przyszłości, która przy odpowiedniej promocji, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dom jest energooszczędny, ma przyjazny mikroklimat i powstaje w ekspresowym tempie. Spełnia oczekiwania jakościowe inwestorów.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka