sobota, 25 lipca 2020 13:05

Epidemia nie daje za wygraną a rząd zezwala na więcej osób na imprezach sportowych

Autor Marzena Gitler
Epidemia nie daje za wygraną a rząd zezwala na więcej osób na imprezach sportowych

Od dziś weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które umożliwia większej liczbie kibiców udział w imprezach sportowych i znosi dotychczasowe limity na basenach. Tymczasem dla niektórych reprezentacji występowanie w Polsce ze względu na wzrost liczby zakażeń jest zbyt niebezpieczne. Taką decyzję podjęła siatkarska reprezentacja Estonii, która odwołała mecz towarzyski w Łodzi.

Według nowego rozporządzenia od 25 lipca podczas wydarzeń lub zajęć sportowych publiczność będzie mogła zająć 50 procent miejsc na stadionach (do tej pory było 25 proc.), boiskach, basenach, siłowniach, klubach i centrach fitnes, a także w salach i halach. Ten przepis dotyczy też obozów sportowych.

Ministerstwo Sportu zaleca aby na obiektach sportowych widzowie zajmowali:

  • co drugie miejsce na widowni;
  • w rzędach naprzemiennie;
  • w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni zajmowali miejsca w odległości 1,5 m od innego widza.

Sprzedaż biletów w dalszym ciągu może być prowadzona wyłącznie drogą internetową.  

Ministerstwo Sportu ustaliło też zasady dla organizatorów imprezy sportowych, które odbywają się na otwartym powietrzu, ale poza obiektami sportowymi.

W zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym może uczestniczyć nie więcej niż 250 osób jednocześnie, z wyłączeniem obsługi wydarzenia.

  • We współzawodnictwie sportowym, organizowanym w ramach danego wydarzenia sportowego (na przykład trzydniowa impreza biegowa z różnymi biegami - np. 5, 10, 15 km danego dnia) w każdym z tych biegów rozumianych jako współzawodnictwo sportowe będzie mogło wziąć udział po 250 osób (nie muszą to być różni uczestnicy).
  • W limit 250 osób nie wchodzi obsługa wydarzenia (np. medialna, techniczna, ochrona, wolontariusze).


Nowe rozporządzenie znosi też ograniczenia na basenach (na torach i w obiekcie). Limit osób korzystających z aquaparków wynosi z kolei 75% pojemności obiektu.

Warto dodać, że rozlużnienie obostrzeń i dopuszczalna większa liczba osób na trubunach zbiegły się w czasie ze wzrostem zakażeń w Polsce. Dziś odnotowano 584 nowe przypadki. To trzeci od poczatku epidemii najwyższy dobowy wzrost zakażeń. Poprzednie tak wysokie odnotowano w maju i czerwcu. 12 maja było 595 nowych przypadków, a najwięcej -  599 było 8 czerwca, gdy przyszły wyniki z testowania kopalni.

Polska [25 lipca]: Blisko 43 tys. zakażonych. Nowe ogniska na Śląsku i w Małopolsce [AKTUALIZACJA]
Prezentujemy najnowsze informacje z Polski dotyczące sytuacji epidemicznej. Polska [25 lipca] * zakażonych: 42 622 (+584) * zmarło: 1 664 (+9) * wyzdrowiało: 31 997 (+456) Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 584 nowych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. To trzeci od pocza…

Brak spadku zachorowań w Polsce wpływa na decyzję o rezygnacji z przyjadu do naszego kraju sportowców z zagranicy. 26 i 27 lipca polscy siatkarze mieli towarzysko zagrać z Estonią. Do sparingów jednak nie dojdzie - w ostatniej chwili Estończycy odwołali swój przyjazd. Jak tłumaczy trener Cedric Enard, powodem jest wzrost liczby zarażeń koronawirusem w Polsce.

- Ponieważ w Polsce w ostatnich dniach pojawiło się wiele informacji o wzroście liczby osób zarażonych koronawirusem, zespół uznał, że podróż tam wiąże się ze zbyt dużym zagrożeniem dla zdrowia. Chcielibyśmy zmierzyć się z aktualnym mistrzem świata, ale przede wszystkim musimy dbać o zdrowie - skomentował decyzję Cedric Enard, selekcjoner niedoszłych rywali Polaków, jak podaje wp.pl

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka