czwartek, 16 maja 2019 12:18

Franciszek Ściebur Honorowym Obywatelem Gminy Alwernia. Telefon i remiza to jego zasługa

Autor Anna Piątkowska-Borek
Franciszek Ściebur Honorowym Obywatelem Gminy Alwernia. Telefon i remiza to jego zasługa

Pan Franciszek Ściebur z Brodeł został Honorowym Obywatelem Gminy Alwernia. Czym zasłużył się dla rodzinnych Brodeł i całej gminy?

Pan Franciszek urodził się 9 października 1936 roku w Brodłach. W 1960 ożenił się z Heleną Jochymek (również z Brodeł) – do dziś są szczęśliwym małżeństwem. Przez 25 lat (1960–1985) pracował w Kopalni Węgla Kamiennego w Jaworznie, na stanowisku górnik ścianowy.

Franciszek Ściebur zasłużony dla lokalnej społeczności

W 1970 roku, jak informuje Urząd Gminy w Alwerni, Franciszek Ściebur uczestniczył w komitecie budowy wodociągu w Brodłach, zaś w 1990 roku był członkiem komitetu budowy linii telefonicznej Brodeł.

– Dzięki jego inicjatywie została wykonana nawierzchnia asfaltowa na wielu drogach gminnych m.in. na ul. św. Franciszka i św. Floriana w Brodłach – wyliczają urzędnicy.

Miał także swój udział przy budowie Szkoły Podstawowej w Brodłach.

W 1978 roku rozpoczęto budowę remizy OSP w Brodłach. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pan Franciszek. Budowę prowadzono w dwóch etapach do 1985 roku. Również dzięki jego zaangażowaniu gmina Alwernia wzbogaciła się o dwa samochody strażackie. Do 2006 roku Franciszek Ściebur był naczelnikiem OSP Brodła. Pełnił też wiele funkcji w Zarządzie Gminnym ZOSP RP.

– Za swoją działalność został odznaczony m. in. Złotym Medalem, Złotym Znakiem Związku oraz Złotym Krzyżem Zasługi, które puentują jego działalność dla pożarnictwa. Otrzymał także Kordzik Chrzanowskiej Straży Pożarnej w 2010 roku – podaje Urząd Miasta w Alwerni.

Dodatkowo Franciszek Ściebur był radnym Rady Gminy Alwernia w latach 1990-1994.

Chrzanów - najnowsze informacje