wtorek, 24 maja 2022 09:40

Groźna bakteria w popularnym serze! Sprawdź, czy masz go w lodówce

Autor Katarzyna Jamróz
Groźna bakteria w popularnym serze! Sprawdź, czy masz go w lodówce

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega. W jednej partii sera mozzarella w plastrach wykryto groźną bakterię. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes jest niebezpieczne dla zdrowia i może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.

W poniedziałkowym komunikacie GIS przekazał, że otrzymał informację "o prowadzonym przez producenta wycofaniu określonej poniżej partii produktu ze względu na wykrycie obecności bakterii Listeria monocytogenes w badaniach właścicielskich".

Szczegóły dotyczące produktu

Produkt – Ser Mozzarella Plastry 135 g
Numer partii: 01.22.1261
Data minimalnej trwałości: 20.06.2022
Producent: CEKO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Goliszew 3a, 62-817 Żelazków, weterynaryjny numer identyfikacyjny 30071602

Bakteria Listeria monocytogenes najczęściej występuje w wodzie, glebie, ściekach, kiszonkach, gnijących roślinach, u dziko żyjących i hodowlanych zwierząt oraz w produktach spożywczych.

Najczęściej to:

  • surowe jarzyny i owoce,
  • niepasteryzowane produkty mleczne,
  • surowe, gotowane i mrożone mięso,
  • surowe i wędzone ryby.

Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Zakażenie bakteryjne wywołują dodatnie pałeczki Listeria monocytogenes. Choroba stanowi zagrożenie głównie dla kobiet w ciąży, noworodków, osób starszych, osób z obniżoną odpornością, pacjentów po przeszczepach, a także z chorobami nowotworowymi. Objawy listeriozy utrzymują się zwykle przez 1-3 dni. Są to: gorączka, bóle mięśni, dreszcze, wymioty, biegunka. W skrajnych przypadkach może prowadzić do rozwoju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy. W jej leczeniu stosuje się antybiotyk.

– Nie należy spożywać partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem

– informuje GIS.

Inspekcja Weterynaryjna prowadzi postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Spółka CEKO rozpoczęła proces wycofywania kwestionowanej partii produktu z obrotu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania partii sera.

Źródło: gis.gov.pl
Fot.: Ilustracyjne

Małopolska - najnowsze informacje