środa, 9 czerwca 2021 08:02

Historia polskiej ceramiki i jej największe manufaktury w Polsce

Autor Artykuł sponsorowany
Historia polskiej ceramiki i jej największe manufaktury w Polsce

Ceramika to dziedzina, która liczy sobie wiele tysięcy lat, zaś jej przykłady odnaleźć można w wielu miejscach na całym świecie. Specyficzną kulturę produkcji wyrobów tego typu ma także Polska. Jak wyglądał rozwój ceramiki na ziemiach polskich oraz gdzie była ona produkowana?

Skąd pochodzi tradycyjna ceramika?

Początki ceramiki sięgają paleolitu. Ówcześni ludzie wprawnie posługiwali się gliną, a później także szkłem oraz wapnem, tworząc nie tylko naczynia, lecz także figurki czy ozdoby. Tworzone i wypalane przy użyciu różnych technik wyroby do dziś odnajdywane są przez archeologów na całym świecie, co pozwala nam dowiadywać się na temat poziomów zaawansowania dawnych zbiorowisk ludzkich i reprezentowanych przez nie kultur. Pojęcie ceramiki często zestawiane jest także z porcelaną, czyli pochodzącym z Chin tworzywem o wyjątkowych właściwościach. Materiał ten nie bez powodu kojarzy się z przepychem – porcelanowe naczynia oraz figurki osiągały niezwykle wysokie ceny, przez co pozwolić sobie na nie mogli wyłącznie członkowie elit. Technika wytwarzania porcelany nie była znana europejczykom aż do XVIII wieku, kiedy to badania alchemika na dworze króla Augusta II Mocnego, J.F. Böttgera, przyczyniły się do odkrycia sposobu produkcji tego materiału. Wiek XIX przyniósł w Europie rozkwit przemysłu, w związku z czym powstawać zaczęły także nowe ośrodki produkcji wyrobów ceramicznych.

Ceramika w Polsce. Jak wyglądały jej początki?

Pierwszą manufakturę produkującą wyroby ceramiczne na ziemiach polskich utworzono w Korcu w 1790. W następnych latach powstały wytwórnie między innymi w Baranówce, Wałbrzychu i Tomaszowie Mazowieckim. Podobna fabryka powstała także w Ćmielowie w 1842 roku. Wykonywane przez ówczesne manufaktury produkty odznaczały się jakością i osiągały bardzo wysokie ceny na krajowych i zagranicznych rynkach. Historia polskiej ceramiki została wzbogacona także przez powstałą w roku 1852 fabrykę w Tułowicach. Wytwarzane tam porcelanowe wyroby cieszyły się zainteresowaniem i renomą wśród miłośników szlachetnej ceramiki i do dziś rozchwytywane są przez kolekcjonerów.

Polscy producenci wyrobów ceramicznych

Polska wielowiekowa tradycja produkcji ceramiki doprowadziła do powstania i rozwoju wielu różnych wytwórni wyrobów tego typu. Niektóre ze starych polskich manufaktur z powodzeniem działają do dziś. Na wspomnienie zasługuje na przykład manufaktura w Bolesławcu, w którym to mieście już w XV wieku działało kilka garncarni. Fabryka „Ćmielów” swoje początki miała w końcu XVIII i z czasem połączona została z inną, równie wiekową wytwórnią „Chodzież”. Innym istotnym przykładem jest Ceramika Tułowice, którą dwustuletnia niemal tradycja uczyniła jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów wyrobów ceramicznych i porcelanowych. Dziś ofercie wytwórni w Tułowicach znaleźć można produkty zarówno nowoczesne, jak i nawiązujące do bogatej tradycji polskiej ceramiki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat historii produkcji wyrobów ceramicznych w Polsce, zajrzyj na stronę https://ceramikatulowice.pl/smartblog/16_Historia-polskiej-ceramiki.html.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka