piątek, 2 kwietnia 2021 07:20

Ile osób z nas, tak naprawdę była zarażona COVID-19? Eksperci szacują, że nawet...

Autor Norbert Kwiatkowski
Ile osób z nas, tak naprawdę była zarażona COVID-19? Eksperci szacują, że nawet...

Z oficjalnych danych MZ wynika, że liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Polsce od początku pandemii wynosi ponad 2 mln 267 tys. Przy założeniu, że Polaków jest 37 mln - oznacza to, że zakażenie stwierdzono u ok. 6 proc. ludności Polski. Zgodnie z modelami, jakimi kierują się eksperci, trzeba jednak założyć, że liczba osób faktycznie zakażonych jest kilkakrotnie większa.

Na świecie zakłada się, że aby obliczyć tę "ciemną liczbę" zakażeń, liczbę oficjalnie zarejestrowanych przypadków trzeba pomnożyć o wskaźnik, który wynosi, według różnych szacunków, między 4 a 8.

Modele rozprzestrzeniania się koronawirusa są tworzone przez ICM UW od marca 2020 roku. Centrum udoskonalało przez ten czas model prognozowania pandemii.  Zbudowano go w oparciu o model rozprzestrzeniania się grypy. Z czasem został on dostosowany do procesu wprowadzania przez rząd obostrzeń, np. zamykania szkół, zakładów pracy, wprowadzania regionalnych przepisów. Uwzględniono również sam mechanizm kwarantanny i izolacji domowej, a także przebieg procesu szczepienia i nabywania odporności w różnych grupach wiekowych.

Z oficjalnych danych MZ wynika, że liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Polsce od początku pandemii wynosi ponad 2 mln 267 tys. Uwzględniając analizę statystyczną prezentowaną przez ekspertów z ICM UW możemy przypuszczać, że w Polsce aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem mieliśmy nawet u kilkunastu milionów osób.

Źródło: ICM UW

Foto:  yt

Małopolska - najnowsze informacje