Serwer to niezbędne urządzenie dla obsługi informatycznej firmy, instytucji i gospodarstwa domowego. Przeciętny użytkownik internetu zazwyczaj nie wie, gdzie znajduje się jego serwer – jest zadowolony, że komputer i internet działają bez zarzutu. Serwer internetowy to program komputerowy lub urządzenie, które umożliwia funkcjonowanie innych programów lub urządzeń zwanych klientami. Jego celem jest udostępnianie danych i zasobów.
Dostęp przez całą dobę
Serwer to miejsce, gdzie przez całą dobę dostępna jest strona internetowa. Na serwerze można przechowywać pliki, zakładać konta e-mail. Inaczej mówiąc, serwery zapewniają dostęp do tysięcy stron internetowych każdego dnia. Jest stale podłączony do sieci i działa bez przerwy i stanowi hosting firmy..
Jak wybrać serwer dla firmy?
Wybór serwera to jedna z najważniejszych decyzji. Ma wpływ na całokształt funkcjonowania przedsiębiorstwa. Większość czynności administracyjno- zarządczych w firmie wykonywana jest za pomocą komputerów i internetu. Dlatego serwer musi być dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. To zadanie najlepiej zlecić fachowcom – doświadczonym informatykom. Wiedzą oni, jak bardzo powinien być to zaawansowany sprzęt w zależności od przewidywanego rozwoju firmy. Inwestycja w serwerową infrastrukturę wymaga przeprowadzenia gruntownej analizy potrzeb firmy. Daje to gwarancję stabilności i optymalizacji. Przy wyborze hp serwera zwraca się uwagę na takie czynniki jak: bezawaryjnością, wsparcie techniczne, możliwość interwencji serwisowych i dodatkowych programów. Ważnym aspektem przy wyborze serwera są potencjalne wydatki, które mogą pojawić się w trakcie użytkowania i wpływające na tzw. całkowity koszt posiadania.
Cechy dobrego serwera
Oferta rynkowa serwerów jest bogata. Są to urządzenia i programy w różnych grupach cenowych. Przedsiębiorcy zastawiają się, czy naprawdę trzeba płacić ponad 15 tysięcy złotych za dobry serwer, czy tylko koszt zakupów jest wyróżnikiem jakości? Pocieszającą dla właścicieli firm informacją jest fakt, że dobre serwery można też kupić za mniejsze pieniądze i nie trzeba przepłacać. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka cech wybranego modelu i na tej podstawie zdecydować, czy dane urządzenie odpowiada potrzebom firmy. Dobry serwer ma szybką pamięć i niezawodny zestaw dysków twardych, powinien być wydajny, oszczędny i posiadać wiele rdzeni. HP serwery spełniają powyższe oczekiwania i to za rozsądną cenę. Dobrze znana, powszechnie stosowana marka, to gwarancja trwałości i najwyższej jakości. Kupując serwer, należy zwrócić również uwagę na podzespoły oraz elementy chłodzące i zasilające. Dobry serwer powinien być przystosowany do nieprzerwanej pracy i mieć możliwość odłączenia dysków w przypadku uszkodzenia napędu, z zapewnieniem ciągłości pracy systemu.
Dysk twardy i inne podzespoły
Ryzyko awaryjności dysku twardego istnieje i trzeba je brać pod uwagę, wybierając HP serwer. Na szczęście producenci serwerów stają się je wyeliminować, korzystając z macierzy RAID, czyli kompleksu dysków, kontrolerów i pamięci, przechowującego kopie danych. W przypadku błędu w działaniu, macierz jest gwarancją bezpieczeństwa zapisanych danych. Trzeba wspomnieć, że macierz nie jest odporna awarie systemu czy ataki wirusów. W tym przypadku lepiej sprawdza się serwer kopii zapasowych. Urządzenia NAS są dopełnieniem kompleksowej ochrony danych. Obudowę serwera najlepiej zamontować w specjalnej szafie serwerowej. Parametry HP serwerów można poprawiać w trakcie użytkowania.
Serwery w różnych grupach cenowych
Dla mniejszych firm wystarczą serwery nawet w najniższej grupie cenowej. Są ciche i wydajne, odpowiadają potrzebom niewielkich przedsiębiorstw. Najtańsze serwery można kupić w kwocie do 1500 zł. Serwery w przedziale cenowym 1500-5000 złotych to również marka HP. Ich właściwościami są: automatyzowanie czynności administracyjnych, zarządzanie plikami i bazami danych. To dobry wybór do stworzenia dynamicznej, przyjaznej infrastruktury dla środowiska biznesowego. Z kolei serwery, których cena waha się pomiędzy 5000-10000 to znakomity wybór na wyspecjalizowane stanowiska robocze – są dwugniazdowe, łatwe w rozbudowie i chwalone przez użytkowników jako niezawodne. Serwery, które kosztują powyżej 10000 złotych, to najwyższa półka. Obejmuje rozwiązania przeznaczone głównie dla wymagających centrów przetwarzania danych, np.: w bardzo dużych, międzynarodowych korporacjach, instytucjach państwowych, itp. Cechują się one zwiększoną pojemnością oraz wydajnością operacji obliczeniowych i pamięci masowej.
Żadna firma nie może funkcjonować bez serwera. Jednak różnią się one od siebie parametrami, zastosowaniem i możliwościami. Serwer wybierany do firmy powinien mieć możliwość rozbudowania i zapewniać potrzebne opcje konfiguracyjne. Dysk twardy powinien pracować szybko i oszczędnie. Serwer najlepiej wybierać w oparciu o zasadę ekonomiczności i niezawodności. Stosunek ceny do jakości powinien być jak najkorzystniejszy dla firmy. Serwer to inwestycja w rozwój firmy na wiele lat.