wtorek, 23 czerwca 2026 08:30, aktualizacja 2 godziny temu

Kolejna edycja praktyk zagranicznych w ramach Erasmus+ w Sułkowicach

Kolejna edycja praktyk zagranicznych w ramach Erasmus+ w Sułkowicach

Młodzież Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach po raz kolejny uczestniczyła w międzynarodowym programie Erasmus+, realizowanym w ramach projektu nr 2025-1-PL01-KA121-VET-000310369. Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej kwotą 98 889,00 Euro i umożliwił uczniom zdobycie cennego doświadczenia zawodowego za granicą.

W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie klas czwartych kształcący się w zawodach : technik mechatronik, technik mechanik CNC, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Głównym celem projektu było podniesienie umiejętności zawodowych uczniów, doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, rozwijanie kompetencji językowych oraz zwiększenie mobilności młodych ludzi na europejskim rynku pracy.  Istotnym elementem projektu było również budowanie prestiżu i atrakcyjności szkoły, rozwijanie kompetencji międzykulturowych oraz kształtowanie postaw otwartości wobec innych kultur, zwyczajów i sposobów pracy. Uczniowie mieli możliwość wykorzystywania języka angielskiego w codziennych sytuacjach zawodowych i życiowych, co pozwoliło im przełamać bariery językowe i zwiększyć pewność siebie w kontaktach międzynarodowych.

Przed wyjazdem uczestnicy projektu brali udział w dodatkowych zajęciach przygotowawczych. Doskonalili znajomość języka angielskiego, poznawali historię i kulturę Grecji, a także uczyli się podstawowych zwrotów i słów w języku greckim. Dzięki temu mogli lepiej przygotować się do pobytu za granicą i łatwiej odnaleźć się w nowym środowisku. 

Miejscem realizacji projektu była grecka miejscowość Platamonas. Uczniowie odbywali praktyki zawodowe zgodne z kierunkiem kształcenia. Technik żywienia i usług gastronomicznych zdobywał doświadczenie w hotelach i obiektach gastronomicznych,a także uczestniczył w warsztatach kulinarnych, podczas których młodzież poznawała tajniki kuchni greckiej oraz doskonaliła umiejętności przygotowania potraw, właściwego ich serwowania a także poznawała etapy produkcji sera feta.

Uczniowie kształcący się w zawodach technik mechanik CNC i technik mechatronik realizowali praktyki zawodowe min. w firmach Soukos Larisa, Smart home w Kastrii Loutro, gdzie mieli możliwość poznania nowoczesnych technologii i organizacji pracy stosowanych przez zagranicznych pracodawców, jak również uczyli się zasad projektowania układów sterowania wykorzystywanych w urządzeniach i systemach przemysłowych oraz metod graficznych do opisu procesów technologicznych. Również  uczniowie kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej rozwijali swoje kompetencje zawodowe, poznając rozwiązania wykorzystywane w greckich przedsiębiorstwach min w centrum OES w Platamonas  gdzie pracowali nad projektem smart house.

Praktyki zawodowe realizowane w ramach projektu  trwały od 13 kwietnia do 9 maja. Był to czas intensywnej nauki, zdobywania nowych umiejętności oraz poznawania specyfiki pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach. Po zakończeniu obowiązków zawodowych uczniowie aktywnie spędzali czas wolny, integrując się z uczestnikami projektu, korzystając z uroków nadmorskiej miejscowości oraz poznając lokalną kulturę. Chętnie spacerowali po okolicy, uprawiali sport, czytali książki i rozwijali swoje zainteresowania. Takie formy spędzania czasu  sprzyjały wypoczynkowi, budowaniu relacji między uczestnikami oraz doskonaleniu umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim.

Pobyt w Grecji był nie tylko okazją do zdobywania doświadczenia zawodowego, ale również do poznania bogatego dziedzictwa kulturowego kraju. Dla uczestników przygotowano liczne wycieczki edukacyjne i krajoznawcze. Uczniowie odwiedzili między innymi słynne Meteory, wpisane na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO, Saloniki – drugie co do wielkości miasto Grecji, Litohoro położone u stóp masywu Olimpu, malowniczą wyspę Skiatos ,Dion oraz tradycyjną górską miejscowość Stary Panteleimon.

Uczniowie wrócili do Polski bardzo zadowoleni z pobytu. Podkreślali, że udział w projekcie Erasmus+ pozwolił  im nie tylko rozwinąć umiejętności zawodowe i językowe , ale również stać się bardziej samodzielnymi, otwartymi i pewnymi siebie. Dla wielu z nich była to pierwsza tak długa podróż zagraniczna i wyjątkowa lekcja życia, którą będą długo wspominać.

Uroczyste podsumowanie projektu Erasmus+ odbędzie się 16 czerwca 2026r. w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach w ramach organizowanego Dnia Greckiego.

Obserwuj nas w Google News

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka