czwartek, 15 lipca 2021 11:16

Kolejny alert pogodowy. Kraków otwiera magazyn przeciwpowodziowy

Autor Marzena Gitler
Kolejny alert pogodowy. Kraków otwiera magazyn przeciwpowodziowy

To nie koniec ekstremalnej pogody w Krakowie. W związku z prognozowanymi kolejnymi ulewami Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa podjęło decyzję o otwarciu magazynu przeciwpowodziowego.

Miasto od wczoraj zmaga się z kolejnymi burzami i ulewami. Dziś rano zalane wodą były przejazdy pod wiaduktami, a wiele linii tramwajowych przejściowo poruszało się zmienionymi trasami z powodu awarii, zalanych torowisk i awarii. Dopiero udrożniono nieprzejezdne ulice, a już służby przygotowują się do usuwania ewentualnych skutków kolejnych anomalii.

Kraków front burzowy Dębniki
Kraków - Front burzowy nad Dębnikami (widok z Wawelu) Fot. Małgorzata Sacha / Fb. Polscy Łowcy Burz

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przez kolejnymi gwałtownymi burzami z gradem. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje do godz. 17.00, a prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 procent.

Wedle prognoz nad Krakowem przechodzić będą burze z opadami deszczu od 20 do 30 mm, a lokalnie do 40 mm. W trakcie burz porywy wiatru mogą osiągać 80 km/h. Miejscami wystąpi grad. Możliwe są lokalne podtopienia.

W związku z intensywnymi opadami służby pozostają w pełnej gotowości. Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa podjęło decyzję o otwarciu magazynu przeciwpowodziowego.

Na miejscu są worki z piaskiem, sprzęt służący do odpompowywania wody, agregaty. Zgromadzone w jednym miejscu worki z piaskiem są wydawane mieszkańcom po wcześniejszym zgłoszeniu interwencji do Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numer alarmowy 12 616 59 99.

🔴 W związku z intensywnymi opadami służby pozostają w pełnej gotowości. Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa...

Opublikowany przez Klimat-Energia-Gospodarka Wodna Czwartek, 15 lipca 2021

foto: Paula Walkiewicz - Fb. RUCZAJ - pomocna grupa sąsiedzka

Kraków

Kraków - najnowsze informacje