czwartek, 15 lipca 2021 09:29

Kraków znów zalany po ulewach. Mamy zdjęcia i filmy

Autor Marzena Gitler
Kraków znów zalany po ulewach. Mamy zdjęcia i filmy

Zalane przejazdy pod wiaduktami, gigantyczne rozlewiska, problemy w kursowaniu komunikacji miejskiej i powalone drzewa. Po nocnych ulewach od rana mieszkańcy Krakowa i służby znów mierzą się z utrudnieniami.  

Służby nie usunęły jeszcze powalonych i połamanych drzew po piątkowej ulewie w Krakowie, która sparaliżowała miasto na kilka godzin, a dziś nocne i poranne burze znów spowodowały olbrzymie problemy.

Wał szkwałowy nad miastem

Przez miasto przetoczył się widowiskowy wał szkwałowy. Niesamowite zdjęcia, przesłane przez mieszkańców, zamieścili na swojej stronie ma Facebooku Polscy Łowcy Burz.

Kraków front burzowy Dębniki
Kraków - Front burzowy nad Dębnikami (widok z Wawelu) Fot. Małgorzata Sacha / Fb. Polscy Łowcy Burz

Kraków (widok z Wawelu) Fot. Małgorzata Sacha

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Środa, 14 lipca 2021

Wał szkwałowy sam w sobie nie jest groźny, jednak może być (ale nie musi) zapowiedzią wystąpienia niebezpiecznych zjawisk. Jak tłumaczą Łowcy Burz: "Wał szkwałowy tworzy się w wyniku oddziaływania chłodnego prądu zstępującego (chłodniejszego powietrza, któremu zwykle na powierzchni ziemi towarzyszy opad, często intensywny). Prąd ten, kierując się w stronę powierzchni ziemi, rozprzestrzenia się następnie w zależności od cech otaczającej go masy powietrza. Chłodniejsza, a zarazem cięższa masa powietrza związana z prądem zstępującym wślizguje się wtedy pod masę powietrza cieplejszego znajdującego się przed burzą, powodując jej wymuszone wznoszenie, ochłodzenie i następnie kondensację zawartej w niej pary wodnej (przejście pary wodnej ze stanu gazowego na stan ciekły). Jej efektem jest powstanie chmur budujących wał szkwałowy. Na styku tych różnych mas powietrza znajduje się powierzchnia frontu szkwałowego, która jest zwykle nachylona pod pewnym kątem w stosunku do powierzchni ziemi – podobnie jak dość znaczna część przemieszczających się wałów szkwałowych."

Oto kolejne zdjęcia przedstawiające masywny, kilkuwarstwowy wał szkwałowy który poprzedzał dzisiejszą burzę...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Czwartek, 15 lipca 2021

Ulewy sparaliżowały miasto

MPK Kraków od rana informowało o utrudnieniach w kursowaniu komunikacji miejskiej i problemach dla kierowców. Po nocnych burzach nie działało kilkanaście sygnalizacji miejskich w strategicznych miejscach Krakowa, a kierowcy stali w korkach.

Ok. 5 rano zwalone drzewo zatrzymało na blisko godzinę ruch tramwajów ulica Dietla. Kolejne drzewo runęło na tory na ul. Podwale. Do tego doszły zablokowana zwrotnica w Nowej Hucie (Wiadukty w kierunku na Kombinat), awarie tramwajów w Podgórzu (Pl. Bohaterów Getta i Kabel) i wypadek z udziałem pieszej na Czyżynach.

W Skawinie ma ul. Energetyków przejazd kolejowy został zablokowany przez stojący pociąg, z powodu braku napięcia w sieci.

Kolejna ulewa doprowadziła do szybkiego zalania przejazdu pod wiaduktem na ul. Wrocławskiej w pobliżu Łobzów SKA i przejazdu pod ul. M. Konopnickiej między Osiedlem Podwawelskim a Podgórzem.

Zalany został wiadukt na ul. Prądnickiej. Woda zablokowała też tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju pod Dworcem Głównym. Utrudnienia wystąpiły również na ul. Ptaszyckiego, gdzie doszło do awarii tramwaju.

Podtopione zostało też torowisko na ulicy Mogilskiej i alei Solidarności w obydwu kierunkach. Od Ronda Mogilskiego do Ronda Czyżyńskiego MPK uruchomiło komunikację zastępczą.  

Obecnie większość utrudnień na torach i drogach spowodowanych gwałtownymi opadami deszczu została już usunięta. Nadal nie ma przejazdu dla tramwajów przez ul. Mogilską i autobusów ulicami pod wiaduktami na ul. Prądnickiej i Wrocławskiej.

Jak informuje KM PSP w Krakowie ze skutkami nawałnicy zmagało się niemal 600 zastępów straży czyli ponad 2300 strażaków PSP i OSP.

Kolejne ostrzeżenia - Kraków przygotowuje się do podtopień

To nie koniec ekstremalnej pogody w Krakowie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przez kolejnymi gwałtownymi burzami z gradem. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje do godz. 17.00, a prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 procent.

Wedle prognoz nad Krakowem przechodzić będą burze z opadami deszczu od 20 do 30 mm, a lokalnie do 40 mm. W trakcie burz porywy wiatru mogą osiągać 80 km/h. Miejscami wystąpi grad. Możliwe są lokalne podtopienia.

W związku z intensywnymi opadami służby pozostają w pełnej gotowości. Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa podjęło decyzję o otwarciu magazynu przeciwpowodziowego.

Na miejscu są worki z piaskiem, sprzęt służący do odpompowywania wody, agregaty. Zgromadzone w jednym miejscu worki z piaskiem są wydawane mieszkańcom po wcześniejszym zgłoszeniu interwencji do Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numer alarmowy 12 616 59 99.

🔴 W związku z intensywnymi opadami służby pozostają w pełnej gotowości. Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa...

Opublikowany przez Klimat-Energia-Gospodarka Wodna Czwartek, 15 lipca 2021

foto i wideo: Marzena Gitler Głos 24

Galeria:

  1. Zwalone drzewa na osiedlu Podwawelskim

2. Zalany przejazd pod ul. Konopnicką

3. Skutki ulewy na Podgórzu - wezbrana Wisła i zalane Planty Nowackiego

4. Wezbrana Wilga przy ujściu do Wisły 1

5. Wezbrana Wilga przy ujściu do Wisły 2

6. Odpływ kanalizacji burzowej do Wisły i zalane bulwary na Podgórzu

7. Tradycyjnie zalana ul. Nadwiślańska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka