poniedziałek, 21 grudnia 2020 15:43

Konwektory grzewcze, czyli sposób na szybkie ogrzewanie domu

Autor Artykuł sponsorowany
Konwektory grzewcze, czyli sposób na szybkie ogrzewanie domu

Konwektory grzewcze to urządzenia stosunkowo niewielkie, lekkie i łatwe w obsłudze. Najważniejsze jest jednak to, że można je zamontować praktycznie wszędzie, a na dodatek w krótki czasie potrafią nagrzać całe pomieszczenie. Grzejniki konwektorowe są rozwiązaniem szczególnie polecanym do mieszkań, w których standardowe ogrzewanie nie wystarczy i zachodzi potrzeba dogrzewania wnętrz. Jakie są możliwości wyboru konwektorów grzewczych?

Szybkie i łagodne grzanie

Konwektory grzewcze świetnie nadają się do ogrzewania pomieszczeń przed lub po sezonie grzewczym. Można je także wykorzystywać do dogrzewania pomieszczeń, w których standardowe grzejniki nie są w stanie zapewnić optymalnej temperatury. Najlepiej jednak sprawdzają się we wnętrzach o powierzchni do 25 metrów kwadratowych. W tych urządzeniach powietrze zasysane jest od dołu, następnie ogrzewane, co w następstwie powoduje, że unosi się wyżej i rozpływa równomiernie we wszystkich kierunkach.

Do ogrzewania wykorzystywane są grzałki elektryczne, najczęściej niskotemperaturowe, które nie doprowadzają do spalania tłuszczu. Mają one wystarczająco dużą powierzchnię wymiany ciepła, dzięki czemu pomieszczenia nagrzewają się w bardzo krótkim czasie, ale stosunkowo łagodnie. Na dodatek większość modeli, które można znaleźć między innymi na https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/Grzejniki/Grzejniki-konwektorowe/, jest wyposażonych w termostat. Umożliwia on ustawienie żądanej temperatury w pomieszczeniu, a część z urządzeń ma nawet specjalnie zaprogramowany zegar, dzięki czemu mogą się one włączać i wyłączać o danej porze dnia. O włączeniu konwektora grzewczego informuje zazwyczaj lampka kontrolna znajdująca się na obudowie.

Dużą zaletą grzejników tego rodzaju jest to, że można ustawić w nich moc grzania. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają ustawienie tego parametru nawet na ¼. Co istotne, przełączniki są w nich zazwyczaj skokowe.

Konwektory grzewcze ścienne i wolnostojące

Konwektory grzewcze można podzielić na dwa rodzaje - wolnostojące i ścienne, czyli wiszące. Pierwsze z nich mają bardzo często wbudowany dodatkowy wentylator, który odpowiedzialny jest za wymuszanie ruchu powietrza. Latem natomiast taki konwektor może pełnić funkcję standardowego wentylatora, który ochładza nagrzane powietrze. Warto także wspomnieć, że nóżki konwektorów przenośny mają rolki, dzięki którym można je przesuwać bez konieczności podnoszenia.

Gdzie powinien stać konwektor grzewczy?

Ustawienie konwektora grzewczego zależy przede wszystkim od tego, jaką funkcję będzie miał pełnić. Jeśli będzie wykorzystywany do ogrzewania całego pomieszczenia, najlepszym miejscem dla niego będzie lokalizacja przy ścianie zewnętrznej, tuż pod oknem. W ten sposób można wykorzystać naturalny ruch powietrza. Zimne powietrze, które dostanie się do konwektora przez nieszczelności przy oknie, zostanie ogrzane i od razu jako ciepłe będzie wznosić się w pomieszczeniu, tym samym je nagrzewając. Warunkiem jest oczywiście to, żeby wyloty konwektora grzewczego nie były niczym zasłonięte, nawet firanką.

Jeśli urządzenie będzie montowane na ścianie, trzeba będzie koniecznie zachować odległość od podłogi i ściany, aby ruch powietrza wokół grzejnika był swobodny. Konwektory są niezwykle lekkie, dlatego też nie ma najmniejszego problemu z powieszeniem ich na wysokości i niezależnie od materiału, z jakiego ściana została wykonana. Dodatkowo mocowanie na wysokości ułatwiają specjalne uchwyty, które są zawsze przystosowane do danego modelu sprzętu.

Bezpieczna konstrukcja konwektorów grzewczych

Wybierając konwektor grzewczy do domu, należy uwzględnić również aspekty bezpieczeństwa. Co istotne, konwektory idealnie wpisują się w charakterystykę urządzeń w pełni bezpiecznych, ponieważ mają specjalnie skonstruowane obudowy, pozbawione jakichkolwiek ostrych krawędzi. Mimo tego, że temperatura elementu grzejnego, który jest w nich zamontowany, sięga nawet 90 stopni Celsjusza, same konwektory nagrzewają się do 60 stopni. Grzejniki pracują cicho i w razie przegrzania lub uszkodzenia automatycznie się wyłączają. Dodatkową funkcją wielu urządzeń jest możliwość zabezpieczenia pomieszczenia przed przemarzaniem i przegrzaniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konwektora grzewczego?

Zadaniem konwektorów grzewczych jest szybkie dogrzewanie pomieszczeń. Dlatego też bardzo istotne jest dobranie mocy urządzenia do danego pomieszczenia. Według szacunków powinno to być około 150 W. Dla ogrzania całego mieszkania będzie więc niezbędne kilka takich urządzeń, ale można także wybrać model przenośny i po kolei włączać go w każdym pokoju. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj zamontowanej grzałki. Najlepszym wyborem będzie grzałka aluminiowa, która pracuje na optymalnych temperaturach i jest niezawodna. Można oczywiście wybrać tańszą alternatywę, ale w jej przypadku zachodzi ryzyko poparzenia się, ponieważ osiąga bardzo wysokie temperatury.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka