poniedziałek, 21 września 2020 09:16

Koronawirus w tynieckim opactwie. Co się wydarzyło?

Autor Marzena Gitler
Koronawirus w tynieckim opactwie. Co się wydarzyło?

Koronawirusa wykryto u mnicha, z którym wspólnota miała kontakt w ostatni czwartek. Do kiedy potrwa kwarantanna?

O zakażeniu jednego z benedyktynów wspólnota zakonna poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na stronie tynieckiego opactwa. W niedzielę 20 września msze św w kościele sprawowali kapłani spoza wspólnoty. Odwołano jedynie mszę w kościele św. Kazimierza w Podgórkach Tynieckich. Od poniedziałku do soboty kościół i klasztor są zamknięte. Zamknięte jest też biuro cmentarza.

Oświadczenie w związku z wykryciem wirusa SARS-CoV-2

W związku z wykryciem wirusa SARS-CoV-2 u jednego z członków naszej wspólnoty mnisi opactwa tynieckiego pozostają w kwarantannie do 26 września włącznie. Zarażony mnich, z którym wspólnota miała ostatni kontakt w czwartkowy poranek, przebywa w miejscu izolacji poza klasztorem i przechodzi zakażenie bezobjawowo. Kwarantanna obejmuje zasadniczo teren klauzury mniszej. Od poniedziałku do piątku będzie nią objęty również kościół opactwa, gdzie mnisi będą kontynuować odprawianie Liturgii godzin i sprawowanie Mszy Świętej wyłącznie w gronie wspólnoty. W związku z tym kościół będzie całkowicie zamknięty w dniach 21-25 września. W tym okresie zachęcamy do jednoczenia się z nami w modlitwie za pośrednictwem portalu Tyniec.tv.

Kościół będzie otwarty w niedzielę 20 września i w sobotę 26 września po poddaniu go dezynfekcji. W tych dniach mnisi nie będą przebywać w kościele. W ich zastępstwie msze święte będą odprawiać kapłani spoza opactwa według następującego układu:

  1. Msze niedzielne w kościele opactwa będą odprawiane o zwykłych godzinach przez kapłanów z zewnątrz;
  2. Msza niedzielna w kościele św. Kazimierza w Podgórkach Tynieckich jest odwołana;
  3. Msze w kościele opactwa o 6:30 od poniedziałku do soboty są odwołane;
  4. Msze o 18:00 od poniedziałku do piątku będą odprawiane w kaplicy ss. oblatek Serca Jezusa przy ul. Zagórze 11 przez kapłanów z zewnątrz;
  5. Msza o 18:00 w sobotę 26 września zostanie odprawiona w kościele opactwa przez kapłana z zewnątrz.

Kancelaria parafialna i biuro cmentarza pozostają zamknięte do odwołania. Inne instytucje obecne na wzgórzu klasztornym nie przestają funkcjonować. Dziękujemy za wyrazy wsparcia i prosimy o modlitwę za naszą wspólnotę, pracowników i wszystkich odwiedzających opactwo.

benedyktyni tynieccy

koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje