wtorek, 28 września 2021 10:52

Kosmiczna turystyka - loty w kosmos na wyciągnięcie ręki

Autor Artykuł sponsorowany
Kosmiczna turystyka - loty w kosmos na wyciągnięcie ręki

12 kwietnia 1961 roku jest niezwykle ważną datą w historii ludzkości – to właśnie wtedy Jurij Gagarin, radziecki kosmonauta odbył w statku kosmicznym Wostok lot po orbicie satelitarnej Ziemi i tym samym stał się pierwszym człowiekiem w Kosmosie. Od tego czasu badania nad przestrzenią pozaziemską nabrały dynamicznego tempa i na nikim nie robią już wrażenia załogowe loty w kosmos. Najbogatsi ludzie na świecie coraz częściej wyrażają chęć spędzenia choćby kilku minut poza naszą planetą, a w 2027 roku ma tam zostać otwarty pierwszy hotel.

Turystyka nie z tej Ziemi – przyszłość nadeszła już dziś

Marzeniem wielu osób jest spojrzenie na kulę ziemską z całkowicie innej perspektywy. Nasze pragnienia podsycają filmy sci-fi, gdzie efekty specjalne robią ogromne wrażenie. Komercyjne loty w kosmos jeszcze do niedawna wydawały się czymś abstrakcyjnym, jednak obecnie są praktycznie na wyciągnięcie ręki, ale oczywiście tylko dla najbardziej zamożnych. Pierwszy lot suborbitalny ma już za sobą m.in. Jeff Bezos, założyciel platformy zakupowej Amazon i jednocześnie najbogatszy człowiek w skali globu. W tej materii wyprzedził go jednak inny multimilioner, Brytyjczyk Richard Branson, a Elon Musk, założyciel SpaceX dopiero przygotowuje się do swojej pierwszej kosmicznej wycieczki. Okazuje się jednak, że już w 2022 roku możliwość wylotu w przestrzeń pozaziemską będą mieli także inni, po uiszczeniu odpowiednio wysokiej opłaty. Pierwsze bilety już sprzedano, a kolejnych chętnych nie brakuje. Więcej ciekawostek na https://scroll.morele.net/.

Pierwszy hotel w kosmosie – to nie science-fiction

Prężny rozwój nauki i wdrażanie coraz bardziej zaawansowanych technologii sprawia, że kilkuminutowe loty w kosmos to nie jedynie, co mają nam do zaoferowania giganci przemysłu kosmicznego. Według ujawnionych planów, na 2027 rok zaplanowano otwarcie pierwszego hotelu w przestrzeni międzyplanetarnej. Tego przedsięwzięcia podjęła się firma Orbital Assembly Corporation (OAC), nowy gracz w branży, a projekt przyjął nazwę „Voyager Station”. Pierwsze wizualizacje pokazują, że pokoje hotelowe mają nie odbiegać standardem od apartamentów dostępnych w najbardziej ekskluzywnych kurortach na Ziemi. Istnieje jednak istotna różnica – na terenie obiektu ma być co prawda zapewniona sztuczna grawitacja, ale będzie ona odpowiadała 1/6 tej, która panuje na naszej planecie. Oczywistą różnicą będzie oczywiście pejzaż za oknem – widok na Układ Słoneczny czy inne ciała niebieskie to z pewnością prawdziwa gratka dla miłośników życia pełnego wrażeń. Co ciekawe, w hotelu będzie dostęp nie tylko do luksusowych pokojów, ale także barów, restauracji, siłowni czy boisk sportowych. Amerykańska korporacja planuje również wprowadzenie typowo kosmicznych „smaczków”, np. jedzenie, którym żywią się kosmonauci podczas misji badawczych.

Artykuł powstał przy współpracy z https://scroll.morele.net/.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje