sobota, 14 sierpnia 2021 14:27

Kraków. Morze tęczowych flag. Marsz Równości pierwszy raz pod patronatem prezydenta

Autor Marzena Gitler
Kraków. Morze tęczowych flag. Marsz Równości pierwszy raz pod  patronatem prezydenta

Wczoraj wieczorem ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości. Pierwszy raz patronat nad wydarzeniem objął prezydent Jacek Majchrowski. Pierwszy raz też manifestanci pokonali tak długą trasę, idąc przez dwa mosty.

Wydarzenie, które w Krakowie odbyło się już po raz siedemnasty, zorganizowano pod hasłem „Zaczerpnąć tchu”. Sam przemarsz, który miał rozpocząć się o godz. 17 wyruszył z czterdziestominutowym opóźnieniem, bo częściowo tą samą trasą wcześniej przepuszczono kontrmanifestację, którą pod hasłem "STOP tęczowej propagandzie w Krakowie!" zorganizowali członkowie krakowskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Już od godz. 12 w związku z Marszem Równości na placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie odmawiali też publicznie różaniec.  

W krakowskim Marszu Równości przeszły przez miasto prawdziwe tłumy. Niosąc tęczową kilkunastometrową flagę i transparenty kilka tysięcy manifestantów przeszło Alejami do Mostu Dębnickiego, potem przez Rondo Grunwaldzkie i Most Grunwaldzki, w końcu obok Wawelu na Rynek. To najdłuższa, jak do tej pory, trasa i najliczniejszy Marsz Równości w Krakowie. Pierwszy raz też objął go oficjalnym patronatem prezydent Jacek Majchrowski, który jednak nie pojawił się na trasie manifestacji tolerancji i wolności. To niewątpliwa konsekwencja powołania przez niego w styczniu pełnomocnik ds. polityki równościowej byłej krakowskiej radnej, Niny Gabryś.

Marsz Równości Kraków 2021
Trasa Marszu Równieści w Krakowie - graf. Fb. Queerowy Maj

Dzięki krakowskiej policji i straży miejskiej nie doszło też do konfrontacji manifestacji i kontrmanifestacji. To dobrze, bo w Krakowie jest miejsce dla każdego. Marsz Równości spowodował jednak duże niezapowiedziane przez MPK utrudnienia w ruchu. Tramwaje 18 i 52,  ku zaskoczeniu pasażerów, jeździły przez Podgórze. Szkoda, że organizatorzy transportu nie przewidzieli, że zaplanowana przecież manifestacja będzie wymagała wstrzymania ruchu i zmiany tras kilku linii komunikacji miejskiej.

fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl i Fb. Straż Miejska Miasta Krakowa

Kraków

Kraków - najnowsze informacje