wtorek, 11 maja 2021 14:42

Kraków. Kostaneckiego ciągle w remoncie. To początek drogowej rewolucji w Prokocimiu

Autor Marzena Gitler
Kraków. Kostaneckiego ciągle w remoncie. To początek drogowej rewolucji w Prokocimiu

Ciągle trwa budowa infrastruktury przed ułożeniem nowego chodnika po wschodniej części ul. Kostaneckiego. To dopiero początek zaplanowanej tam dużej przebudowy, która ma usprawnić komunikację w rejonie Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu.

Obecnie wykonawca inwestycji buduje tam dopiero infrastrukturę podziemną. Musi przełożyć sieć średniego napięcia wzdłuż chodnika od strony centrum handlowego. Potem dopiero rozpocznie się budowa nowego chodnika oraz ścieżki rowerowej. Piesi mogą korzystać jedynie z chodnika po stronie szpitala dziecięcego.

Kostaneckiego Kraków Prokocim mapa
ul. Kostaneckiego w rejonie Szpitala Uniwersyteckiego - OpenStreetMap

Jak zapewnia Zarząd Inwestycji Miejskich trwa już uzgadnianie tymczasowej organizacji ruchu na czas robót w pasie jezdni, które mają się rozpocząć w ciągu najbliższych tygodniach.

mapa Prokocim Kraków
Ul. Kostaneckiego na mapie Krakowa - Głos24/OpenStreetMap

Przypomnijmy, że przebudowa ulicy Kazimierza Kostaneckiego jest jedną z trzech projektów drogowych, które realizuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie w celu poprawy obsługi komunikacyjnej tego rejonu Prokocimia.

Wykonawcą inwestycji jest firma Colas Polska Sp. z o.o. Pierwszy etap modernizacji układu drogowego w Prokocimiu przewiduje przebudowę ulicy Kostaneckiego od skrzyżowania z ul. Wielicką do skrzyżowania z ulicą Medyczną, poszerzenie ulicy celem wydzielenia środkowego pasa ruchu przeznaczonego dla karetek pogotowia i komunikacji miejskiej, a także przebudowę chodników po obu stronach ulicy, a po stronie zachodniej budowę ścieżki rowerowej. Roboty budowlane powinny zakończyć się w styczniu 2022 roku. Wartość kontraktu to niecałe 5 mln zł.

Kraków Prokocim Kostaneckiego remont grafika
Przebudowa dróg dojazdowych do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - graf. ZIM

Pisaliśmy o tym tu:

Ruszają remonty w Prokocimiu. Będą utrudnienia
Wiadomości Kraków. W Prokocimiu ruszają remonty. Już 8 marca 2021 roku rozpoczną się prace nad zmodernizowaniem ulicy Kostaneckiego. Planowo jezdnia zostanie poszerzona. Kolejny etap, który dotyczy ulicy Jakubowskiego, obejmuje powstanie rond i powiększenie pętli autobusowej.

Drugi z elementów modernizacji układu drogowego w Prokocimiu to rozbudowa ul. Jakubowskiego. Obecnie trwa analizowanie ofert, które wpłynęły w przetargu na to zadanie. W ramach tego zadania zakłada się rozbudowę ulicy Jakubowskiego wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Kostaneckiego, powstaną ronda, wybudowane będą chodniki po obu stronach, uporządkowane zasady parkowania. Wykonawca przebuduje też skrzyżowanie ul. Macieja Jakubowskiego z ul. Wielicką wraz z budową lewoskrętu w kierunku centrum. Powiększona będzie pętla autobusowa nieopodal Szpitala Uniwersyteckiego, co pozwoli na przyjęcie większej liczby kursów.

Na etapie uzgodnień dokumentacji projektowej jest natomiast trzeci etap rozbudowy dróg w Prokocimiu. Chodzi o dojazd od południowej strony, dzięki budowie zupełnie nowej ulicy, która połączy ul. Kosocicką z ul. Jakubowskiego. Nowa ulica będzie miała około 600 m długości, na skrzyżowaniach z ulicami Kosocicką i Ludwika Rydygiera planowane są ronda, powstaną też chodniki. Zgodnie z założeniem, jeszcze w tym roku ma zostać złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla tego zadania.

Rozbudowa inwestycji drogowych w tym rejonie budzi jednak pewne zastrzeżenia mieszkańców. Konkretnie chodzi rozbudowę ul. Obronnej wzdłuż potoku Słona Woda, kosztem położonych tam działek z domami jednorodzinnymi. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Protestują w obronie Lasu Rżąckiego. “Chcemy zieleni, a nie ruchliwych ulic i wysokich bloków”
Kraków wiadomości. Ponad 800 mieszkańców podpisało się pod uwagami do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obszaru Piaski Wielkie. W piątek odbyła się wspólna akcja protestacyjna

foto: ZIM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje