piątek, 17 czerwca 2022 11:03

Kraków: Od poniedziałku ul. Dzikiej Róży zamknięta. Będzie objazd

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Od poniedziałku ul. Dzikiej Róży zamknięta. Będzie objazd

W poniedziałek 20 czerwca 2022 r. o godz. 7.00. wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu polegająca na zamknięciu ul. Dzikiej Róży w Krakowie. Powód? Budowa dodatkowego pasa ruchu na fragmencie obwodnicy A4.

Od poniedziałku ulicą Dzikiej Róży będą mogły poruszać się tylko pojazdy budowy i te, którymi mieszkańcy dojeżdżają do posesji położonych przy tej ulicy. Dla pozostałych pojazdów wprowadzony będzie objazd do ul. Kąpielowej przez ulicę Zakopiańską i Poronińską.

MAPKA zmiana org. ruchu ul. Dzikiej Róży/ GDDKiA

Zmiana zostanie wprowadzona w związku z budową dodatkowego pasa ruchu na jezdni prawej, odcinku A4 od węzła Kraków Południe do wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej, w km od ok. 417+199 do ok. 418+100. Po zamknięciu ulicy Dzikiej Róży zostanie ona rozebrana i powstanie w nowym śladzie. Będzie przesunięta o ok. 10 m w kierunku rzeki Wilgi w stosunku do obecnej lokalizacji.

Zakres inwestycji

Dodatkowy pasa ruchu na jezdni autostrady A4 o długości 900 m dobudowany zostanie od węzła Kraków Południe w kierunku węzła Kraków Łagiewniki, do miejsca, w którym już istnieje trzeci pas. Przebudowana zostanie fragment łącznicy z węzła Kraków Południe od strony Zakopanego w kierunku Rzeszowa, wybudowane ekrany akustyczne i droga serwisowa, która docelowo będzie drogą gminną (ul. Dzikiej Róży). Wykonana będzie również przebudowa sieci: teletechnicznej, energetycznej, wodociągowej, kanalizacji deszczowej i oświetlenia drogowego.

Poprawa płynności ruchu i bezpieczeństwa

Odcinek, na którym zostanie dobudowany trzeci pas ruchu, stanowi fragment Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa z bardzo dużym natężenie ruchu samochodowego. Według pomiarów wykonywanych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021 przejeżdżało tym odcinkiem prawie 85 tys. pojazdów na dobę czyli o 60% więcej niż w 2015 r. W godzinach szczytów komunikacyjnych, wyjazdów i powrotów weekendowych czy wakacyjnych liczba tych pojazdów znacząco wzrasta i tworzą się kilkukilometrowe zatory. Poszerzenie jezdni o dodatkowy pas ruchu w kierunku wschodnim usprawni przejazd i płynność ruchu. Poprawi się także bezpieczeństwo podróży.

Kalendarium

  • 5 października 2020 r. ruszył przetarg na zaprojektowanie i budowę dodatkowego pasa ruchu na jezdni prawej (kierunek od Katowic do Rzeszowa) autostrady A4, od węzła Kraków Południe do wiaduktu nad ul. Kąpielową
  • 15 grudnia 2020 r. podpisaliśmy umowę z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym z Dębicy.
  • 6 maja 2022 r. Wojewoda Małopolski wydał decyzję ZRID

Termin wykonania: do połowy maja 2023 r. Koszt prac wyniesie prawie 14 mln 481 tys. zł.

mapa: OpenStreetMap

Kraków

Kraków - najnowsze informacje