środa, 17 marca 2021 11:28

Kraków. Oszukał seniorkę z zimną krwią. Ile mu grozi?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Oszukał seniorkę z zimną krwią. Ile mu grozi?

Krakowscy kryminalni na jednym z nowohuckich osiedli zatrzymali mężczyznę, który we wrześniu ubiegłego roku wykorzystując metodę oszustwa "na policjanta’’, wyłudził od starszej kobiety prawie 70 tysięcy złotych.

4 września ub. r. do 69-letniej mieszkanki Łagiewnik zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i poinformował seniorkę, że w najbliższym czasie przestępcy planują włamać się do jej mieszkania i ukraść jej oszczędności. Fałszywy policjant przekonywał kobietę, aby na czas prowadzonych policyjnych działań oddała pieniądze w bezpieczne ręce.  

Seniorka nie chcąc stracić swojego dobytku, zastosowała się do poleceń rzekomego funkcjonariusza i na jednej z ulic w centrum Krakowa przekazała część swoich oszczędności fałszywemu policjantowi. Dodatkowo przestępcy przekonali kobietę, że pieniądze znajdujące się na jej koncie bankowym również nie są bezpieczne, dlatego resztę swoich oszczędności przelała na rzekomo bezpieczne konto. W sumie 69-latka przekazała oszustom prawie 70 tysięcy złotych.

W czasie rozmowy telefonicznej kobieta została zapewniona przez oszusta, że po zakończeniu akcji i zatrzymaniu przestępców odzyska swoje pieniądze. Tak się jednak nie stało i kiedy 69-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, powiadomiła o tym fakcie policję.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie na podstawie zgromadzonego materiału ustalili osobę, która miała dopuścić się tego oszustwa. 15 marca br., policjanci w godzinach porannych udali się do jednego z mieszkań w pobliżu Ronda Kocmyrzowskiego, gdzie miał przebywać mężczyzna podejrzewany o to przestępstwo. 29-latek został wylegitymowany oraz poinformowany o powodzie policyjnej wizyty, a następnie zatrzymany i przewieziony do policyjnej jednostki. W czasie przesłuchania mężczyzna przyznał się do winy.

29-latek usłyszał zarzut oszustwa. Ponadto zastosowany został wobec niego policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

inf. i foto: KMP Kraków

zobacz też:

Tak teraz działają oszuści. Już ponad 100 osobom w Krakowie “wyczyścili” konta
Od początku tego roku krakowscy policjanci przyjęli ponad 100 zgłoszeń od osób, które zostały oszukane i straciły pieniądze, chcąc sprzedać przedmioty na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Jak działają oszuści?
Kraków

Kraków - najnowsze informacje