niedziela, 2 maja 2021 09:40

Kraków. Wyjątkowy pokaz filmu na murach Wawelu

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wyjątkowy pokaz filmu na murach Wawelu

Dziś wieczorem mury Zamku Królewskiego na Wawelu rozbłysną wyjątkową iluminacją. Na ścianie wyświetlona zostanie multimedialna prezentacja poświęcona III Powstaniu Śląskiemu. Mapping będzie widoczny od strony ul. Grodzkiej.

2 maja na murze Zamku Królewskiego na Wawelu od strony placu im. Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie w godz. od 20:21 do 24:00 odbędzie się multimedialny pokaz filmu z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, przygotowanego przez Biuro Programu "Niepodległa" w ramach ogólnopolskiej kampanii "Śląsk wspólna sprawa".

Film ma formę wielkoformatowej animacji komputerowej 2D z elementami 3D (tzw. mapping).

Animacja prezentuje trudną historię Górnego Śląska z zaznaczeniem kluczowych wydarzeń tego regionu. Wyświetlenie projekcji 2 maja ma symboliczne znaczenie. Dokładnie 100 lat temu, 2 maja 1921 roku, wybuchło III Powstanie Śląskie, które ostatecznie przyniosło Polsce i Ślązakom upragniony rezultat – lepiej zagospodarowane tereny Górnego Śląska.

Przypominamy, że Śląsk to nasza wspólna sprawa. Przypominamy o Bohaterach, którzy w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. rozpoczęli III Powstanie Śląskie – najbardziej krwawy i zarazem najdłuższy ze śląskich zrywów. Wawel – to szczególnie symboliczne miejsce, by przywołać pamięć o tamtych wydarzeniach. To będzie niezwykłe widowisko. Zachęcam do śledzenia relacji z wydarzenia i samego filmu za pośrednictwem profilu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie na Facebooku – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wydarzenie organizowane jest przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przy współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Film będzie można obejrzeć także za pośrednictwem mediów społecznościowych i strony internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

inf. UWM, foto: pixabay.com

Kraków

Kraków - najnowsze informacje