piątek, 7 maja 2021 13:18

Czy w Zakopanem są problemy z wynajęciem pokoju na weekend? Sprawdziliśmy

Autor Mirosław Haładyj
Czy w Zakopanem są problemy z wynajęciem pokoju na weekend? Sprawdziliśmy

Od 8 maja (sobota) działalność wznowią hotele i pensjonaty, choć z ograniczeniem do 50% miejsc. To dobra wiadomość nie tylko dla przedsiębiorców, ale i turystów, którzy po lockdownie będą wreszcie mogli wybrać się na dłuższy wyjazd, nie martwiąc się o nocleg. Okazją do takiego wypadku może być chęć podziwiana krokusów w górskich dolinach, na które sezon powoli się kończy. Czy w Zakopanem da się wynająć pokój?

Z tym pytaniem zadzwoniliśmy do kilku obiektów oferujących miejsca noclegowe. W żadnym z nich nie napotkaliśmy na problem z noclegiem, mimo że hotele dysponują tylko połową swojej bazy pokoi, a zapytanie o ich dostępność kierowaliśmy we wczesnych godzinach popołudniowych. Jedno jest pewne, Podhale w ten weekend nie czeka najazd turystów.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka. Właściciele hoteli i pensjonatów zdają sobie sprawę, że brak otwartych lokali gastronomicznych oraz przedsiębiorstw świadczących usługi w branży beauty&spa, takich jak np. termy, jest poważną przeszkodą dla turystów, którzy pod Tatrami niekoniecznie pojawiają się w celach pieszego wędrowania po górskich szlakach. Ponadto niemożność serwowania śniadań czy posiłków we własnym, hotelowym lokalu również sprawia, że ewentualni zainteresowani są skłonni poczekać do momentu, aż wszystko będzie w pełni funkcjonowało. W Hotel Mercure Zakopane Kasprowy w recepcji poinformowano nas, że obiekt posiada wolne pokoje, a najbliższe tygodnie posiadają obłożenie na niższym poziomie. Gdyby więc ktoś chciał spędzić najbliższy weekend w jednym z największych hoteli w stolicy polskich gór, bez problemu zarezerwuje pokój. Ponadto z informacji uzyskanych od recepcjonistki wynika, że potencjalni klienci wolą poczekać do czerwca z rezerwacją, kiedy obiekt będzie już w pełni funkcjonował i czynne będą restauracja, strefa SPA & Wellness oraz basen. W Kasprowym powoli zaczynają się rezerwować wakacyjne terminy, ale wyczuwalna jest duża ostrożność klientów, którzy czekają do pełnego odmrożenia gospodarki oraz obserwują bieżącą sytuację, by mieć pewność, że lockdown nie będzie wprowadzony w czasie ich wypoczynku.

Sytuacja wymaga podobnie w Apartamentach Gubałówka, gdzie rozmawialiśmy z właścicielką, panią Mają Podczerwińską. Choć spostrzeżeniowy limit w przypadku tego miejsca nie obowiązuje, ponieważ klientom udostępniane są prywatne mieszkania, to obłożenie nie jest duże i wynosi niecałe 30%. Pani Maja przyznała, że majowe weekendy nie cieszą się wielkim zainteresowaniem i dopiero końcówka miesiąca jest bardziej obiecująca. Jak na razie największe zainteresowanie budzi długi weekend czerwcowy. Właścicielka dostaje też dużo zapytań w sprawie lipcowych terminów. W przypadku sierpnia jest ich mniej. Zainteresowanie nie przekłada się jednak na rezerwacje. Turystów bardziej interesują ceny i możliwość realizacji bonu turystycznego, niż zabukowanie konkretnej daty w kalendarzu.

Hotel Skalny położony na ul. Pardałówka 3b także stoi dla turystów otworem. Zajętych w nim było jedynie 5 pokoi, co sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, by wejść do niego bezpośrednio z ulicy, nawet bez wcześniejszej rezerwacji. Recepcjonistka, z którą rozmawialiśmy, powiedziała nam, że zainteresowanie noclegami i przyjazdami dopiero się zaczyna i telefony nie zdążyły się jeszcze rozdzwonić.

W Rezydencji Silverton, znajdującej się w Białce Tatrzańskiej, zajętych jest ok. 25% dostępnych w ramach restrykcji pokoi. Osoba, z którą telefonicznie rozmawialiśmy o możliwościach noclegu, powiedziała nam, że majowe weekendy są na razie bardzo nisko obłożone, więc przyjazd na ostatnią chwilę dla nikogo nie będzie stanowił problemu.

Tymczasem sezon na krokusy się kończy. Ci, którzy chcieliby przyjechać na Podhale, by samemu je podziwiać, bez problemu będą mogli się zatrzymać w jednym z podtatrzańskich hoteli. Natomiast tym, którzy nie będą mieli takiej okazji, dzięki uprzejmości pana Rafała Rogalińskiego, prezentujemy galerię zdjęć tych pięknych kwiatów, których jest autorem.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje