Tegoroczne Święto Owocobrania zorganizowane zostało w dniu 1 września. Rozpoczęło się więc od upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą mieszkańców naszej gminy, którzy zginęli w trakcie tej najokrutniejszej z wojen. Zabrzmiały również dźwięki utworu „Śpij kolego”.
Następnie w kościele parafialnym w Łącku odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. prałata Jacka Miszczaka, a w oprawie przygotowanej przez Orkiestrę Dęta im. Tadeusza Moryto, Chór Parafialny „Zew gór” oraz zespoły biorące udział w tegorocznym Święcie Owocobrania. W swoim kazaniu proboszcz pięknie mówił o trudzie pracy rolników, podkreślając jednocześnie ich przywiązanie do tradycji, szacunek do ziemi i chleba oraz miłość do Boga.
Po zakończeniu Eucharystii spod kościoła w kierunku Amfiteatru na Jeżowej wyruszył barwny korowód prowadzony przez orkiestrę, w którym prezentowały się ciągniczki typu SAM, ale również nowoczesne traktory wykorzystywane w sadownictwie, jak również zespoły regionalne.
U stóp Amfiteatru na Jeżowej podziwiać można było stoiska sołectw gminy Łącko pięknie przygotowane, na których królowały wyśmienite potrawy kuchni regionalnej, owoce, trunki. Nie zabrakło również licznych stoisk wystawowych twórców ludowych, kół i stowarzyszeń, jak również handlowych. 15 -lecie świętował również Almanach Łącki, półrocznik wydawany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej.
Otwarcia imprezy i powitania zaproszonych gości dokonał wójt gminy Łącko Jan Dziedzina, zaś potem na scenie rozpoczęły się występy regionalne. Widowisko „Ograbek” zaprezentowali „Górale Łąccy”, a w wiązankach tańców i śpiewów wystąpił Szkolny Zespół „Jazowiaczek” z Jazowska, „Juzyna” z Zawoi, ukazująca folklor górali babiogórskich, Rodzinny Zespół Pieśni i Tańca „Kotarzanie” z Brennej, czyli reprezentanci folkloru cieszyńskiego oraz „Szczyrzycanie” ukazujący folklor Lachów szczyrzyckich.
Odbyło się również podsumowanie konkursu dla wolontariuszy młodzieżowych działających w ramach projektu „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” w dwóch kategoriach: foto-video i dziennikarskiej. W konkursie tym wzięła młodzież z następujących regionów: górale biali (łącko-kamieniccy), górale czarni, górale spiscy, górale orawscy, Zagórzanie, górale babiogórscy, górale pienińscy i Kliszczacy. W tym aż pięcioro przedstawicieli naszego regionu zdobyło najwyższe lokaty. A są to: w kategorii dziennikarskiej: I miejsce Łukasz Setlak za reportaż „Z szopką”, II - Grzegorz Setlak za wywiad z Bronkiem z Obidzy Kozieńskim pt. „Zapomniane w poezji”, III - Klaudia Jawor za reportaż „Nakrywej mamusiu, wesele idzie”, zaś w kategorii foto-video: I miejsce Gabriela Matusiewicz za fotoreportaż „Muzyka łączy pokolenia”, III - Łukasz Szelec za „Wesele łąckie”.
Następnie nadszedł czas na emocje sportowe, bowiem w konkurencjach takich jak: poszukiwacz złota, rzut beretem sołtysa na odległość, skoki zajęcze, bieg z workiem ze zbożem oraz wbijanie gwoździ na czas, walczyli ze sobą przedstawiciele 11 sołectw. Po ogólnym podsumowaniu wyników cząstkowych Turnieju Wsi, a więc konkursie na najlepszy placek ze śliwkami, konkurs na stoisko sołeckie oraz ww. konkurencjach najlepsze okazało się sołectwo Zagorzyn, przed Czerncem i Czarnym Potokiem. Wszystkie jednak sołectwa, w zależności od zajętego miejsca, zostały nagrodzone nagrodami finansowymi wójta gminy Łącko. Nagrody indywidualne dla zawodników z Obidzy i Szczereża, którzy okazali się najlepsi we wbijaniu gwoździa na czas ufundował przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec.
Potem odbyło się podsumowanie Rodzinnego Konkursu Strachów na Wróble, którego wystawa pokonkursowa miała miejsce w Amfiteatrze na Jeżowej, a podziwiać można było aż 12 prac.
Część muzyczną rozpoczął koncert dyplomowy Justyny Mrówki, uczennicy krakowskiej szkoły wokalnej i aktorskiej, który nosił tytuł „Doceńcie to, co polskie”. I faktycznie w trakcie tego koncertu można było usłyszeć największe polskie przeboje z repertuaru Maryli Rodowicz, Hanny Banaszak, Bogusława Meca czy też Zbigniewa Wodeckiego. Do tej niezwykłej muzycznej podróży Justyna zaprosiła również swoje przyjaciółki Martynę Dybiec i Łucję Jasiurkowską, a w finale brawurowo wspólnie wykonały utwór „Niech żyje bal”. Koncert został nagrodzony gromkimi owacjami.
Łąckie Święto Owocobrania zakończył koncert zespołu Smokey Band, który z niesamowitym realizmem, tak muzyczno-wokalnym, jak i wizualnym zagrał przeboje legendarnej grupy Smokie. Oprócz tych coverów usłyszeć można było również znane przeboje muzyki rockowej i bluesowej. Utwory te porwały publiczność do wspólnej zabawy.
Święto Owocobrania w Łącku upłynęło pod znakiem słonecznej pogody i doskonałej zabawy.
inf. i foto: UG Łącko