wtorek, 27 października 2020 13:43

Łożyska kulkowe, stożkowe i walcowe - porównanie

Autor Artykuł sponsorowany
Łożyska kulkowe, stożkowe i walcowe - porównanie

Wśród wielu rodzajów łożysk najbardziej podstawowe typy to łożyska kulkowe, stożkowe oraz walcowe. Elementy te mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Dlatego w dzisiejszym tekście wyjaśniamy, jak są zbudowane oraz do czego się je wykorzystuje.

Technologia rozwija się obecnie niezwykle dynamicznie. Co i raz pojawiają się nowe udoskonalenia znanych przedmiotów i urządzeń. Dzięki temu człowiek może szybciej i wydajniej wykonywać swoją pracę, a przy tym wzrasta komfortu obsługi np. różnych maszyn. Takim elementem, który jest niezbędny w przemyśle. jest w pewnością łożysko. Występuje w niemal każdej maszynie. Istnieje wiele typów łożysk, lecz najczęściej wykorzystuje się łożyska kulkowe, stożkowe oraz walcowe. Różnią się między sobą budową, wielkością i maksymalnym obciążeniem. Dzięki temu elementy te można dopasowywać do konkretnych maszyn, gdzie zapewniają idealną pracę.

Łożyska kulkowe

Najbardziej popularny typ łożysk tocznych, w których elementami tocznymi są kulki. O bardzo prostej budowie, zapewniają niezawodną pracę. Nierzadko montuje się je w maszynach, gdzie wymagana jest przede wszystkim niezawodność. W zależności od kształtu bieżni przenoszą obciążenia promieniowe i osiowe. Przy tym wszystkim zachowują wysoką prędkość obracania się. Można je kupić w wielu modelach i rozmiarach.

Co wyróżnia łożyska kulkowe? Zachowują swoje parametry pracy w wysokiej temperaturze, a pracować mogą w warunkach nawet 100°C. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w fabrykach, gdzie nie można pozwolić sobie na przestoje, a czas produkcji jest szczególnie istotny. Łożyska kulkowe można także dostać w wersji z blaszkami zabezpieczającymi oraz wyprofilowanymi koszyczkami. Te dodatkowe elementy podnoszą prędkość obrotów.

Łożyska stożkowe

Innym rodzajem łożysk wykorzystywanych w maszynach są łożyska stożkowe, które dzielą się dalej na jednorzędowe, dwurzędowe oraz wielorzędowe (najczęściej czterorzędowe). Na ich budowę składają się stożkowe bieżnie umiejscowione na pierścieniu zewnętrznym i wewnętrznym. Zapewnia im to doskonałe właściwości toczne. Pomiędzy pierścieniami znajdują się zaś stożkowe wałeczki, co dodatkowo podnosi ich możliwość przenoszenia obciążeń złożonych.

Na wydajność pracy i trwałość łożysk stożkowych wpływa kilka czynników. Miedzy innymi profile bieżni i dokładność profilu. Ponadto stykanie się czoła wałeczka z obrzeżem prowadzącym, wielkość samych wałeczków oraz proces docierania. A gdzie wykorzystuje się łożyska stożkowe? Modele jednorzędowe i dwurzędowe głównie w ciężkich przekładniach przemysłowych i kolejowych. Łożyska wielorzędowe instaluje się zaś często w walcarkach.

Łożyska walcowe

Ostatnim typem łożysk, które dzisiaj opiszemy, są łożyska walcowe. To typ rozłączny, dzięki czemu możemy je rozdzielić na części. Jest możliwe, gdyż zawsze co najmniej jeden pierścień jest pozbawiony bieżni. Dzięki temu łożyska walcowe świetnie nadaję się do montażu w trudno dostępnych miejscach. W sklepach z częściami do maszyn znajdziecie je w wielu seriach wymiarowych, rozmiarach i konstrukcjach. Najczęściej dostępne są jednak łożyska walcowe jednorzędowe z koszykiem.


Na parametry pracy i żywotność łożysk walcowych wpływa powierzchnia styku czoła wałeczka z obrzeżem prowadzącym oraz logarytmiczny profil wałeczków. Ponadto znaczenie ma wykończenie powierzchni i możliwość zamiennego stosowania elementów. Dzięki swojej budowie mogą przenosić znacznie większe obciążenia promieniowe niż łożyska kulkowe i stożkowe. Ponadto są bardzo trwałe – wytrzymują nawet kilkanaście lat. Montuje się je głównie w walcarkach i obrabiarkach do metali.

Ogromny wybór łożysk znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym Akcesoria.cnc.info.pl

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka